Real Madrid, învinsă de Atletico în ”Cupa Spaniei”

realReal Madrid a suferit a doua înfrângere la rând, după ce bifase 22 de victorii la rând în toate competițiile. La câteva zile după ce a pierdut la Valencia (1-2), Real a fost învinsă de Atletico Madrid, cu scorul de 2-0, pe Estadio Vicente Calderon, în prima manșă a optimilor de finală ale Cupei Spaniei. Fără Ronaldo (rezervă), dar cu Benzema și Bale titulari în atac, Real a dominat prima repriză, a avut o posesie a mingii de 71%, dar nu a reușit să marcheze. În minutul 56, Ramos a faultat un adversar în careul de 16 metri, iar Raul Garcia a marcat pentru 1-0 de la punctul cu var. În minutul 76, tânărul fundaș Gimenez a marcat cu capul, la un corner executat de Gabi. Cristiano Ronaldo a fost introdus pe teren în minutul 63, în locul lui James Rodriguez, când scorul era 1-0. La Atletico, a jucat și Fernando Torres, adus recent de la Milan. El a fost titular și a ieșit de pe teren în minutul 59.

Pe data de 15 ianuarie se va juca returul pe Santiago Bernabeu.  Atlético: 13. Jan Oblak – 2. Diego Godín, 18. Jesús Gámez, 24. José Giménez, 28. Lucas Hernández, 14. Gabi, 8. Raúl García, 17. Saúl Ñíguez (68, 10. Arda Turan), 19. Fernando Torres (59, 6. Koke), 7. Antoine Griezmann (75, 9. Mario Mandžukić). Real Madrid: 13. Keylor Navas – 4. Sergio Ramos, 17. Álvaro Arbeloa (83, 15. Dani Carvajal), 12. Marcelo, 2. Raphaël Varane, 6. Sami Khedira, 11. Gareth Bale, 8. Toni Kroos, 10. James Rodríguez (63, 7. Cristiano Ronaldo), 23. Isco, 9. Karim Benzema (75, 20. Jesé).