Simona Halep a ajuns in FINALA

Simona Halep a invins-o in doua seturi pe chinezoaiaca Saisai Zheng in semifinala turneului de la Shenzhen, scor 6-2, 6-3, si merge in ultima faza a competitiei, dupa un meci de o ora si 26 de minute.

In primul set romanca n-a avut prea mari probleme, reusind sa si-l adjudece cu 6-2, asta si dupa ce a profitat de o accidentare a chinezoaicei la scorul de 5-2.

Setul doi a fost mult mai echilibrat si Saisai si-a aratat problemele fizice abia pe finalul partidei. Asiatica in virsta de 20 de ani, locul 97 WTA, este cea care a eliminat-o pe Alexandra Dulgheru in primul tur.

Romanca va disputa finala impotriva elvetiencei Timea Bacsinszky, locul 47 WTA. Aceasta a invins-o pe favorita a doua a turneului, jucatoarea ceha Petra Kvitova, scor 6-4, 6-4.

Partida dintre Simona Halep si Timea Bacsinsky se va juca, miine, de la ora 07:00.