Simona Halep, pentru al doilea an consecutiv în ”sferturi” la Melbourne

halepAl patrulea meci la Melbourne, al treilea pe Rod Laver, iar Simona este din ce în ce mai confortabilă. Numărul 3 mondial și-a obținut calificarea în sferturile de finală după o altă victorie concludentă, 6-4, 6-2 într-un meci foarte frumos cu Yanine Wickmayer. Este al doilea an la rând în care Simo ajunge în ultimele opt la Melbourne. De asemenea, victoria de azi îi asigură matematic menținerea pe cel puțin locul 3 după finalul turneului.  Dacă primele trei meciuri din turneu au fost numai bune să o ajute pe Simona să-și crească nivelul de joc, al patrulea consolidează candidatura jucătoarei noastre la un parcurs cât mai mult și le dă speranțe îndreptățite fanilor ei că Simo va putea obține un rezultat mare la Melbourne. Pentru al treilea meci la rând, Halep respinge cu ușurință o replică foarte puternică și se impune la un scor chiar dur pentru adversara ei, raportat la jocul arătat de aceasta. Ca și Gajdosova sau Mattek Sands, Wickmayer a reușit în realitate un meci foarte bun și a făcut tot ce a putut ca să țină pasul cu numărul 3 mondial. Yanine a lovit puternic mingea, a stat excelent în multe schimburi și a intrat în teren ori de câte ori i s-a dat ocazia. A reușit câte un mic comeback în fiecare dintre seturi și a avut o atitudine foarte senină și detașată. Împrumutând de la Simona, ea a jucat “cu plăcere”, ceea ce a ajutat-o să fie destinsă și să se ridice la înălțimea ocaziei. Diferența de calitate a fost însă insurmontabilă pentru ea, fapt evident în toate momentele esențiale ale meciului, abordate infinit mai bine de Simona. Remarcabilul tennis-IQ al româncei i-a permis acesteia să o pună cu regularitate în situații incomode pe Wickmayer. Deciziile luate de Simona, răbdarea, acuratețea și rapiditatea ei au șters orice urmă de potențial suspans, atunci când el părea să apară. Ekaterina Makarova, următoarea adversară, este un fel de specialistă a Australian Open, turneul la care s-a afirmat și a reușit câteva dintre cele mai bune rezultate ale ei, inclusiv un succes cu Serena Williams. Rusoaica de 26 de ani n-a trecut însă niciodată de sferturi, fază a competiției în care s-a oprit de trei ori. Simona a câștigat singurul meci direct și, în plus, are un record excelent cu jucătoarele de mână stânga, cu care a câștigat ultimele cinci meciuri directe. Cele două au mai jucat un singur meci direct, în sferturile de finală de la New Haven, câștigat de Simona în 2013, cu 6-1, 7-6. “Makarova e rapidă, joacă agresiv, însă trebuie să-mi fac jocul meu. Am încredere în șansele mele”, a sumarizat Simona contextul meciului următor. Într-adevăr, din fericire, totul depinde de jocul ei.