HCM Baia Mare, debut cu victorie în grupa principală a Ligii Campionilor

victorie suedezaCM Baia Mare a început cu dreptul meciurile din a doua grupa principală a Ligii Campionilor la handbal feminin, duminică, după ce a învins echipa suedeză IF Savehof, la Partille, cu scorul de 28-26 (15-14). Campioana României a început bine meciul și a lăsat impresia unui succes facil, după ce a condus cu 5-2 (min. 7). Echipa antrenată de slovenul Tone Tiselj a făcut, însă, multe greșeli neforțate, a ratat o aruncare de la 7 metri, prin Alexandra Do Nascimento (min. 8), cea mai slabă jucătoare a formației băimărene, și scandinavele au trecut la cârma jocului. Savehof a avut 8-6 (14) și 13-11 (25), dar la pauză HCM a intrat cu avantaj minim, 15-14, după un gol marcat în ultimele secvențe de olandeza Abbingh. Revirimentul așteptat a întârziat să se producă după pauză, când echipa gazdă a dat multe bătăi de cap formației maramureșene, evident superioare valoric. Savehof a condus cu 20-18 (41) și chiar 23-20 (47), dar a venit un moment psihologic speculat de echipa lui Tiselj, după o schimbare greșită a gazdelor, sancționată cu eliminare de două minute, iar la scurt timp a venit o nouă eliminare temporară în formația suedeză. HCM a restabilit egalitatea, 23-23 (50), Savehof a ratat o aruncare de la 7 metri (Oden, min. 53), iar Paula Ungureanu a avut un final excelent, salvând mai multe șuturi. Atacul și-a făcut datoria, prin Buceschi (două goluri), Ardean și Abbingh, astfel că HCM s-a impus cu 28-26. În clasament, pe primul loc se află Györi Audi ETO KC, cu 8 puncte, urmată de Larvik, 8 p, Metz Handball, 4 p, Viborg HK A/S, 3 p, HCM Baia Mare, 2 p, IK Savehof, 1 p. Campioana României va juca următorul meci pe 8 februarie, acasă, cu Györi Audi ETO KC, câștigătoarea ultimelor două ediții ale competiției.