CSMS Iași a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Korona Kielce

iasi - kielce 1-1În cel de-al treilea meci de verificare, disputat marți, 3 februarie, în cadrul cantonamentului din Antalya, CSMS Iași a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-1), contra formației Korona Kielce (locul XIV la sfârșitul turului în campionatul Poloniei).  Scorul a fost deschis de polonezi, în minutul 18, prin Fertovs, ieșenii egalând cu cinci minute înainte de final, prin Gabriel Bosoi. În meciul cu Korona, antrenorul Nicolo Napoli a rulat întreg lotul avut la dispoziție în Antalya, mai puțin mijlocașul Liviu Mihai, care urmează un program separat de recuperare, după o accidentare care l-a ținut departe de gazon mai bine de cinci luni, și portarul Garahovac. De asemenea, mijlocașul Alexandru Crețu se află, începând de marți, în cantonamentul echipei naționale, din Antalya, el urmând să debuteze sâmbătă, 7 februarie, în meciul contra selecționatei Bulgariei. În prima repriză, CSMS Iași a evoluat în formula: Caparco – Voicu, Plămadă, Mihalache, Țigănașu – Ciucur, Braga, Crețu, Bole – Onduku, Boiciuc, iar în partea a doua a meciului cu Grecu – Mitic, Ciucă, Markovic, Bădic – Bosoi, Braga, Enescu, Coșereanu – Onduku, Ciucur. Fotbaliștii ieșeni vor susține următoarea partidă din Antalya vineri, 6 februarie, contra bosniacilor de la Zvijeda Gradacac. Până acum, în cele trei teste disputate în Turcia, elevii lui Nicolo Napoli sunt neînvinși, aceștia obținând o victorie (3-0 cu Pohang Steelers, din Coreea de Sud), și două rezultate de egalitate (1-1 cu Bunyodkor Tașkent, din Uzbekistan, și tot 1-1 cu Korona Kielce, din Polonia). (E.M.)