Cupa EHF: Astrahanocika Astrahan – Corona Brașov 36-25 (18-15)

astrahan cu coronaASC Corona 2010 Brașov a fost învinsă în deplasare de echipa rusă Astrahanocika Astrahan, cu scorul de 36-25 (18-15), sâmbătă, în prima manșă a optimilor de finală ale Cupei EHF la handbal feminin. Corona a reușit să reziste în prima repriză în fața puternicei formații ruse, intrând la pauză cu un pasiv de trei goluri, 15-18, dar a cedat în partea secundă, iar Astrahanocika s-a impus la 11 goluri, cu 36-25, luând o opțiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală. Belarusa Karina Iejikova a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor, cu 11 goluri marcate. Pentru Astrahanocika au mai înscris Polina Kuznețova și Ana Viahireva, câte 7 goluri, Diana Ilina – 5, Maria Raciteleva – 3, Valentina Goncearova – 2, Kristina Tarasova – 1 gol. ”Veterana” Aurelia Brădeanu (35 ani) a fost cea mai bună de la Corona, cu 8 goluri. Au mai înscris pentru echipa de sub Tâmpa: Laura Chiper – 4 goluri, Cristina Zamfir – 4, Daniela Rațiu – 3, Dana Pricopi – 2, Oana Apetrei – 1, Nicoleta Dincă – 1, Camelia Hotea – 1, Marinela Neagu – 1. Manșa secundă va avea loc pe 15 februarie, la Brașov.