Judoka Vlăduț Simionescu, învingător la Open-ul european de la Sofia

Judoka Vlăduț Simionescu, legimitat la CS Politehnica Iași, a câștigat duminică, 8 februarie, medalia de aur la categoria +100 de kilograme, de la Open-ul european desfășurat la Sofia. În finală, ieșeanul l-a învins ucraineanul Iakiv Hammo, după ce în semifinale trecuse de sud-coreeanul Soo-Whan Kim. Până atunci, românul îi învinsese, în grupa preliminară, pe georgianul Vahtang Okruaşvili şi pe germanul Pierre Borkowski. În urma succesului repurat la Sofia, Vlăduț Simionescu a obținut o sută de puncte în clasamentul Federației Internaționale de Judo (IJF), făcând, astfel, un pas important în tentativa de a se califica la Jocurile Olimpice (JO) de anul viitor, de la Rio de Janeiro. Următorul concurs la care va participa judoka legitimat la Politehnica Iași va fi Open-ul european de la Roma. În acelaşi concurs din capitala Bulgariei, la care au participat 452 de sportivi din 51 de ţări, alţi doi judoka români,Cristian Bodîrlău, la 81 de kilograme, şi Violeta Dumitru, la 48 de kilograme, au încheiat competiţia pe locul cinci, ratând câştigarea medaliilor de bronz. (E.M.)