Meci amical: România – Bulgaria 0-0

zero zero cu bulgariiSelecționatele divizionare de fotbal ale României și Bulgariei au terminat la egalitate, 0-0, sâmbătă, într-un meci amical jucat la ”Mardan Sports Complex”, în stagiul de pregătire din Antalya. Bulgarii au controlat prima parte a meciului și și-au creat ocazii bune de gol prin Mihail Aleksandrov (10) și Manolov (21), dar Lung s-a remarcat de fiecare dată. Tricolorii au prins mai mult curaj cu trecerea timpului și au reușit să echilibreze jocul, iar pe finalul primei reprize au dominat chiar jocul, având două situații mari de gol. Keșeru a executat foarte bine o lovitură libere de pe partea dreaptă, dar Mitrev a respins de sub transversală (43). Prepeliță (44) a trimis pe lângă poartă din careul bulgarilor, la o fază în care mingea s-a plimbat prin fața porții. Imediat după pauză, Bumba a reluat din prima, însă balonul a ocolit ținta (46). R. Vasilev a ratat cea mai mare ocazie a meciului, în minutul 72, când a scăpat singur cu Silviu Lung jr, după o gafă a lui Papp, însă a trimis pe lângă poartă. Finalul a aparținut echipei antrenate de Anghel Iordănescu, Budescu fiind în prim-planul mai multor acțiuni. Atacantul Astrei a șutat pe lângă poartă (75), l-a întrebuințat pe Makendjiev (85), iar apoi a trimis foarte aproape de vinclu (90+2). Tricolorii au cerut penalty în min. 78, după ce Stoicev a lovit balonul cu mâna în propriul careu. Makendjiev s-a remarcat și în minutul 90+1 când a reținut mingea trimisă cu capul de Papp. România: 1. Silviu Lung jr – 4. Cristian Manea, 2. Paul Papp, 24. Sergiu Muth, 20. Steliano Filip (3. Bogdan Vătăjelu, 64) – 18. Andrei Prepeliță (5. Paul Anton, 88), 8. Mihai Pintilii (căpitan) – 7. Adrian Popa (25. Ioan Hora, 70), 9. Raul Rusescu (10. Constantin Budescu, 59), 11. Florin Tănase (17. Claudiu Bumba, 46) – 13. Claudiu Keșeru (19. Mihai Roman, 84). Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 23. Cristian Bălgrădean – 6. Alexandru Crețu, 14. Andrei Dumitraș, 15. Florin Bejan, 16. Ionuț Nedelcearu, 21. Valentin Lazăr. România va mai juca două meciuri în stagiul din Antalya, cu Sioni Bolnisi (locul 14 în Georgia), pe 10 februarie, și cu Republica Moldova, pe 14 februarie.