Judo: Trei medalii pentru România la Open-ul de la Oberwart

trei medaliiMonica Ungureanu a cucerit, sâmbătă, medalia de argint la categoria 48 de kilograme, în timp ce Andreea Chiţu la 52, iar Corina Căprioriu la 57 de kilograme au câştigat medalia de bronz, la Open-ul de judo de la Oberwart (Austria). Monica Ungureanu a câştigat grupa A, la categoria 48 de kilograme, iar în semifinale a trecut de turcoaica Dilara Lokmanhekim, însă în finală a fost învinsă de Ebru Sahin, tot din Turcia, cucerind astfel medalia de argint. La 52 de kilograme, Andreea Chiţu a avut un parcurs similar în prima parte, câştigând grupa A, dar a pierdut prima luptă din semifinale, cu chinezoaica Yingnan Ma, după care a învins-o în disputa pentru medalia de bronz pe finlandeza Jaana Sundberg. La aceeaşi categorie, Roxana Ioancă a fost eliminată în primul tur al grupei D.

La categoria 57 de kilograme, Corina Căprioriu a fost eliminată în finala grupei A, de sportiva Martina Lo Giudice (Italia), intrând în recalificări în care a învins-o pe nipona Tsukasa Yaoshida în prima luptă, şi pe Yang Liu (China) în cea decisivă pentru medalia de bronz. La aceeaşi categorie, Loredana Ohâi a fost eliminată în primul tur al grupei B.