Petrolul câștigă la Botoșani, punând presiune pe lider

botosani - petrolul 0-1Petrolul Ploieşti a învins în deplasare, vineri seara, cu scorul de 1-0, echipa FC Botoşani, într-un meci contând pentru etapa 19 a Ligii 1, unicul gol al meciului fiind marcat de Felipe Teixeira, în minutul 48, din lovitură de la 11 metri.

Din minutul 73, Petrolul a evoluat cu un jucător mai puţin după ce Filip a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe. În minutul 90+5, Vaşvari a ratat o lovitură de la 11 metri. FC Botoşani: Curileac – Patache, Ngadeu, Tincu, Acsinte – Roşu (Codoban ’62), Vaşvari, Croitoriu (Danci ’82)- Fulop, Hadnagy (Roussel ’67), Martinus; Petrolul Ploieşti: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Satli, Fanchone – Filip, De Lucas – Vasilache (Peteleu ’65), Astafei, Teixeira – Mareş (N’Koyi ’46 / Coman ’89).