Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului WTA de la Kuala Lumpur

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului WTA de la Kuala Lumpur (Malaezia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, sâmbătă, după ce a învins-o pe australianca Jarmila Gajdosova, cap de serie nr. 4, cu 5-6, 7-5, 7-6 (4), în semifinale.

Dulgheru a reușit o victorie dramatică, la capătul unui meci maraton, de mare luptă, care a durat nu mai puțin de trei ore și 15 minute și în care cele două jucătoare au arătat atât lovituri de senzație, cât și greșeli inexplicabile.

Românca va juca a treia sa finală WTA, după cele câștigate în 2009 și 2010 la Varșovia.
Dulgheru a început foarte bine meciul și s-a desprins la 4-1, după care a irosit trei mingi de break. În loc să fie 5-1 scorul a devenit 4-2, iar adversara a profitat de momentul psihologic bun și și-a adjudecat setul cu 7-5.

În manșa secundă, românca a acuzat oboseala, a greșit mult la serviciu și a făcut multe erori neforțate, permițându-i jucătoarei născute la Bratislava să facă un break pentru 3-2, după o dublă greșeală, Gajdosova s-a desprins la 4-2. Dulgheru și-a făcut serviciul, iar apoi a reușit să restabilească egalitatea (4-4) după dublă greșeală a adversarei. Alexandra a condus cu 5-4 și 6-5, câștigând în cele din urmă setul cu 7-5.
În decisiv, Dulgheru și Gajdosova au mers cap la cap, dar ambele au irosit numeroase mingi de break. Alexandra a salvat toate mingile de break pe care le-a avut adversara în această manșă, 14 la număr, iar în tiebreak a rupt echilibrul la 3-3, reușind trei puncte la rând, pentru a încheia setul cu 7-6 (4).

Alexandra Dulgheru (25 ani), numărul 94 mondial, a comis opt duble greșeli în acest meci, dar a reușit și patru ași, în timp ce Gajdosova (27 ani), numărul 52 WTA, a reușit șase ași, făcând șapte duble greșeli. Ea a salvat 6 din 10 mingi de break, iar Dulgheru 21 din 25.

Românca, fostă număr 26 în lume (4 noiembrie 2011), o conduce acum pe Gajdosova cu scorul de 2-1 la meciurile directe. Gajdosova a câștigat anul acesta la Australian Open, în primul tur, cu 6-3, 6-4, iar Dulgheru s-a impus la Doha, în optimi, cu 4-6, 6-3, 6-3.

Dulgheru și-a asigurat un cec de 21.400 dolari și 180 de puncte WTA, iar în ultimul act o va întâlni probabil pe daneza Caroline Wozniacki, principala favorită, care o înfruntă în semifinale pe taiwaneza Su-Wei Hsieh. Daneza a câștigat ambele dueluri de până acum cu Dulgheru, 6-3, 6-4 în 2010 la Roland Garros (turul al treilea), și 6-1, 3-0 (abandon), luna trecută, în optimi, la Doha.