Liga Campionilor. Gyor – HCM Baia Mare 29-23 (12-10)

gyor 29 - 23 cu baia mareGyöri Audi ETO KC a învins pe HCM Baia Mare cu scorul de 29-23 (12-10), pe teren propriu, într-un meci din Grupa a doua principală a Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana României a început meciul curajos și a condus deținătoarea trofeului în prima repriză cu 7-5 (min. 17), 9-7 (22), după care a primit trei goluri, 10-9 (26), și Gyor a preluat controlul jocului. La pauză, echipa maghiară avea două goluri în plus pe tabela de marcaj, 12-10, în condițiile în care portarul Barbara Arenhart a apărat două aruncări de la 7 metri. HCM a ținut aproape de Gyor în prima parte a reprizei secunde, după care Gyor s-a desprins decisiv, 19-14 (40). Echipa gazdă a avut pentru prima oară un avans de șase goluri în minutul 56, 27-21, scorul final fiind de 29-23. În alte meciuri jucate duminică, Metz Handball a învins în deplasare pe IK Savehof cu 23-21, iar Larvik a dispus în deplasare de Viborg, cu 29-23. În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 18 puncte, urmată de Györi Audi ETO KC, 14 p, Viborg HK A/S, 7 p, Metz Handball, 6 p, HCM Baia Mare, 6 p, IK Sävehof, 3 p. Primele patru se califică în sferturile de finală. În meciurile din ultima etapă a grupelor principale, Larvik joacă acasă cu IK Savehof (14 martie), Metz Handball primește vizita campioanei Györi Audi (15 martie), iar HCM Baia Mare joacă acasă cu Viborg HK A/S (15 martie). Campioana României are nevoie de victorie pentru a fi sigură de calificare, dar o poate realiza și în condițiile unui egal, dar Metz pierde acasă.