Handbal masculin: HC Odorhei s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge

HC Odorhei s-a calificat în premieră în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin, duminică, după ce a învins formația ucraineană ZTR Zaporoje, cu scorul de 22-20 (9-13), pe teren propriu, în manșa secundă a sferturilor de finală ale competiției.

Pentru harghitenii, după 26-18 în tur, la Ujgorod, returul cu Zaporoje părea o simplă formalitate, dar ucrainenii au oferit o replică peste așteptări în prima repriză.

Oaspeții au condus cu 7-4 (17), 11-9 (28), iar la pauză aveau patru goluri în plus față de echipa lui Vlad Caba, 13-9.

HC Odorhei și-a revenit după pauză, a luat jocul în serios și a restabilit egalitatea, 15-15 (42). În minutul 47, gazdele aveau două goluri avantaj pe tabelă (19-17), iar în min. 52 au ajuns la trei goluri, 21-18, iar soarta calificării era decisă. În final, HC Odorhei a câștigat cu 22-20 și s-a calificat meritat în penultimul act.

În semifinale, HC Odorhei va înfrunta echipa portugheză Benfica Lisabona, care a trecut de polonezii de la KS Azoty-Pulawy, cu 37-29 în Polonia și 31-32 la Lisabona.

HC Odorhei va juca pe teren propriu prima manșă cu Benfica, pe 11 sau 12 aprilie, iar returul la Lisabona, pe 18 sau 19 aprilie.

În meciul cu Zaporoje, pentru HC Odorhei au marcat Vladimir Rusia — 7 goluri, Goran Kuzmanoski — 3, Andrei Mihalcea — 3, Lazo Majnov — 3, Ionuț Ramba — 2, Chike Osita Onyejekwe — 2, Attila Komporaly — 1, Adrian Sipos — 1.

Pentru oaspeți au înscris Roman Goncearov — 6 goluri, Oleg Zotov — 5 goluri, Andrei Akimenko — 2, Aleksei Peskov — 2, Dmitro Artemenko — 1, Aleksandr Kirilenko — 1, Evgheni Konstantinov — 1, Denis Isanciuk — 1, Maksim Biegal — 1.

Au arbitrat sârbii Marko Sekulic și Vladimir Jovandic, iar delegat EHF a fost cipriotul Telemachos Savvides.