Gimnastică artistică: Sportivii români, calificați în șapte finale la Cupa Mondială de la Doha

Sportivii români s-au calificat în șapte finale, trei la feminin și patru la masculin, miercuri, în cadrul concursului de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha (Qatar).

La feminin, Diana Bulimar va evolua în finalele de la bârnă și paralele, iar Laura Jurca va concura în finalele de la bârnă, sol și paralele.

La masculin, Andrei Muntean a prins trei finale, la sărituri, inele și paralele, Marius Berbecar va evolua în finalele de la sărituri și paralele, iar Vlad Cotuna și Cristian Bățagă la bară.

Laura Jurcă a obținut cea mai bună notă la paralele, 13,150, devansându-le pe franțuzoaica Lucie Perdreau, 13,050 p, elvețianca Ilaria Kaeslin, 12,750 p, și pe Diana Bulimar, 12,550 p, care a revenit astfel în competiție după o pauză de nouă luni, cauzată de probleme medicale.

La sol, cea mai mare notă a fost obținută de elvețianca Giulia Steingruber, 14,300, urmată de Laura Jurca, 13,800, în timp ce Diana Bulimar s-a clasat pe locul 10, cu 12,900, și va fi rezervă în finală.

În calificările de la bârnă, primul loc a fost ocupat de vietnameza Thi Ha Thanh Phan, cu 14,050 p, Bulimar s-a clasat a treia, cu 13,650, iar Laura Jurca a ocupat locul al șaselea, cu 13,250.

România nu a avut nicio reprezentantă la sărituri, unde pe primul loc s-a clasat elvețianca Giulia Steingruber, cu o medie de 14,150 puncte.

În concursul masculin, Andrei Muntean s-a clasat al treilea în calificările la inele, cu 15,300 puncte, devansat de brazilianul Arthur Zanetti, 15,750 p, și de armeanul Vahagn Davtian, 15,450 p, în timp ce Cristian Bățagă s-a clasat pe locul 9, cu 14,500, și va fi prima rezervă în finală.

La cal cu mânere, armeanul Harutium Medinian a obținut cea mai bună notă, 14,800, Cristian Bățagă a terminat pe 10, cu 13,950 p, și va fi rezervă, în timp ce Vlad Cotuna s-a clasat doar pe 32, cu 9,700 p.

Brazilianul Diego Hypolito a fost cel mai bun în calificările de la sol, cu 15,400 puncte, Vlad Cotuna clasându-se pe 12, cu 14,550 p, iar Andrei Muntean pe 28, cu 13,200 p.

La sărituri, armeanul Artur Davtian a obținut cea mai bună medie, 14,950, fiind urmat de japonezul Shotaro Shirai, 14,550, și de Andrei Muntean, 14,525 (sărituri de 14,200 și 14,850). Marius Berbecar s-a clasat pe locul 7, cu 14,450 (14,800, respectiv 14,100).

La paralele, cel mai bun a fost azerul Oleg Stepko, 15,650, Berbecar a reușit a treia notă, 15,350, iar Andrei Muntean s-a clasat pe cinci, cu 15,250.

Americanul Danell Leyva a obținut cea mai mare notă la bară, 15,250, Cristian Bățagă a fost al cincilea, cu 14,050, iar Vlad Cotuna a prins finala de pe locul 8 (13,900).

Finalele vor avea loc joi și vineri. La cea de a opta ediție a FIG World Challenge Cup, găzduită de Aspire Dome din Doha, participă 128 de gimnaști (84) și gimnaste (44) din 38 de țări.