Jamaicanii au dominat ultima zi a Campionatului Mondial de Atletism

jamaicaniiJamaica a dominat ultima zi a Campionatului Mondial de atletism la proba ştafetă! Echipa masculină s-a impus pe distanţa de 200 de metri, iar cea feminină pe distanţa de 100 de metri. Jamaicanii au câştigat ştafeta de 200 de metri din cadrul Mondialelor din Bahamas. Echipa din Jamaica s-a impus cu timpul de un minut 20 de secunde şi 97 sutimi, chiar şi fără Usain Bolt. Acesta a urmărit întrecerea din tribune, deoarece s-a accidentat uşor la încălzire. Pe locul doi s-a clasat echipa Franţei, iar pe trei Germania. Una din favoritele competiţiei din Bahamas, echipa Statelor Unite a fost descalificată din cauza că Justin Gatlin a scăpat ştafeta jos, atunci când trebuia să o transmită unui coleg. Duelul dintre Jamaica şi SUA a avut loc la ştafeta feminină pe distanţa de 100 de metri. Sportivele din Jamaica au obţinut victorie, învingându-le dramatic pe atletele din Statele Unite. După această competiţie, atleţii se vor pregăti pentru prima etapă a supercircuitului de atletism Liga de Diamant. Turneul va avea loc pe 15 mai în capitala Qatarului, Doha.