Irina Begu face istorie la turneul WTA de la Madrid

superirinaVictorie importantă a Irinei Begu în optimile de finală ale Mutua Madrid Open! Jucătoarea noastră a dispus în 100 de minute de cehoaica Barbora Strycova, locul 23 WTA, în două seturi identice – 6-4, 6-4. Cu toate că scorul a fost același, partida a avut două acte cu scenarii distincte. În primul set s-a mers rapid, cu ghemuri scurte și break făcut în ghemul 9 la prima ocazie ivită, Irina câștigându-l concentrându-se pe jocul ei. În debutul setului secund, ea a speculat o nouă ezitare a adversarei clasate cu 14 locuri mai sus în clasament și a bifat primul break al acestui act. Strycova recuperează ghemul pierdut în jocul 4 și deschide o serie de break-uri în urma căreia tot Irina iese în avantaj. La 4-3 Begu rupe acest șir și apoi recuperează trei mingi de break la 5-4 și închide meciul în stil de campioană. Soliditate în joc și mai cu seamă un mental solid o propulsează pe Irina în sferturi, acolo unde o va întâlni pe favorita 4 a turneului, cehoaica Petra Kvitova, locul 4 WTA.