PNL respinge acuzațiile PSD privind cheltuirea fondurilor pentru organizarea FILIT

pnl nu stie nimicÎn replică la acuzațiile aduse de grupul consilierilor social democrați din Consiliul Județean (CJ) Iași privind modul în care conducerea acestei instituții a cheltuit cele 500.000 de euro, destinate organizării ediției de anul trecut a Festivalului Internațional de Literatură și Traduceri de la Iași (FILIT), Departamentul de Comunicare al PNL Iași a emis un comunicat de presă, în care respinge orice asociere a acestei formațiuni politice vis-a-vis de desfășurarea evenimentului mai sus menționat.FILIT, cel mai mare festival de literatură și traduceri din Europa Centrală și de Est, un eveniment validat național și internațional, care a pus Iașul pe harta mondială a proiectelor culturale de anvergură, a devenit noua țintă a PSD. Fibra comunistă a PSD Iași nu poate suporta că în acest oraș există inițiative sau proiecte nobile, care fac cinste comunității noastre. Comunicatul PSD dovedește, din nou, că acest partid profund nereformat trăiește politic din mizerie și minciună. FILIT a fost o inițiativa liberalilor, dar NU a fost organizat de PNL, ci de către Muzeul Literaturii Române (MLR).  Bugetul și organizarea lui au fost votate în UNANIMITATE de către plenul Consiliului Județean, adică inclusiv de majoritatea PSD. PNL Iași NU are a da explicații la minciunile sfruntate proferate de PSD Iași pentru că, subliniem, organizarea FILIT a fost strict apanajul echipei conduse de dl. Dan Lungu, însă îi asigurăm pe toți ieșenii și iubitorii de cultură că toate achizițiile publice în cadrul acestui festival au fost publicate pe SEAP sau pe siteul Consiliului Județean Iași. Mai mult, comisia care a realizat evaluarea anuală a dlui. Dan Lungu, managerul Festivalului, a acordat nota maximă activității sale din fruntea Muzeului Literaturii Române. Domnul Stanciu știe foarte  bine că toată execuția bugetară a Festivalului se află la Consiliul Județean și toate datele privind cheltuielile sunt publice. Cu toate acestea, alege să împroaște cu noroi pentru a distruge cea mai lăudată și de succes acțiune culturală a orașului nostru”, se precizează în documentul emis de PNL Iași. (E.M.)