Formula 1: Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Austriei

F1 Grand Prix of Bahrain - QualifyingNico Rosberg a câștigat duminică seara Marele Premiu al Austriei la Formula 1, urmat de colegul său de la Mercedes, Lewis Hamilton. Pe 3 s-a clasat Felipe Massa, urmat pe 4 de Sebastian Vettel, care a pierdut podiumul stând 13 secunde la boxe, din cauza mecanicilor de la Ferrari. Fernando Alonso și Kimi Raikkonen au părăsit cursa din primul tur, după ce spaniolul s-a trezit deasupra cu un Ferrari. Hamilton a plecat din pole-position, însă a pierdut locul 1 pe primii metri, depășit de Rosberg. La câteva secunde distanță, cursa a fost oprită cu safety car, după ce Kimi Raikkonen l-a lovit pe Fernando Alonso. Mașina Ferrari a finlandezului s-a urcat pe McLarenul condus de Alonso, iar ambii s-au lovit de zid. Din fericire, viteza celor doi nu era mare, iar Alonso nici nu a fost lovit, pentru că a fost apărat de partea din spate a mașinii sale.