Unirea Mircești – Speranța Răucești 1-2 (0-1), în manșa tur a barajului pentru promovarea în Liga a III-a

mircesti - raucesti 1-2Campioana județului Iași la fotbal, Unirea Mircești, a pierdut sâmbătă, 20 iunie, jocul disputat pe teren propriu, contând pentru prima manșă a barajului pentru promovarea în Liga a III-a, în compania formației Speranța Răucești, campioana județului Neamț, cu scorul de 1-2 (0-1). În prezența a circa 500 de spectatori, care au luat cu asalt Stadionul comunal din Mircești, gazdele au făcut partidă slabă, fiind depășite de miza meciului. Ieșenii au înscris în minutul 5 în poarta oaspeților, însă golul a fost anulat de arbitrul Ionel Ivan, din Brăila, pe motiv de off-side. Nemțenii au deschis scorul relativ repede, în minutul 30, după care gazdele s-au năpustit în atac, pentru a restabili egalitatea. Acțiunile ofensive ale acestora au fost însă sterile, oaspeții apărându-se foarte bine și contraatacând periculos. Cel de-al doilea gol al partidei a fost înscris de fotbaliștii de la Speranța în minutul 58 și zarurile păreau a fi aruncate. Nu a fost așa, pentru că peste numai zece minute, gazdele reușesc să reducă din handicap și să se spere într-o minune. Până la sfârșitul meciului, nemțenii s-au apărat însă eroic, iar meciul s-a încheiat cu victoria meritată a celor din Răucești, care au acum prima șansă la promovarea în cel de-al treilea eșalon valoric al fotbalului românesc. Partida retur se va disputa sâmbătă, 27 iunie, pe stadionul din comuna Răucești. În celelalte partide disputate la sfârșitul săptămânii, pentru promovarea în Liga a III-a (manșa tur), s-au înregistrat următoarele rezultate: Performanţa Ighiu (AB) – Progresul Pecica (AR) 1-1, FC Aninoasa (DB) – Unirea Bascov (AG) 2-1, Înfrăţirea Agromec Hărman (BV) – Viitorul Ungheni (MS) 2-0, Olimpia Râmnicu Sărat (BZ) – Avântul Valea Mărului (GL) 1-1, Viitorul II Constanţa (CT) – Granitul Babadag (TL) 2-0, AFC Odorheiu Secuiesc (HR) – Nemere din Ghelinţa (CV) 1-1, CNS Cetate Deva (HD) – Gilortul Târgu Cărbuneşti (GJ) 8-2, FC Voluntari II (IF) – Arsenal Malu (GR) 6-1, ACS Fotbal Comuna Recea (MM) – Voinţa Cetate (BN) 3-1, CS Universitatea II Craiova (DJ) – Pandurii Cerneţi (MH) 4-0, Sporting Turnu Măgurele (TR) – AS Milcov (OT) 2-0, Petrolistul Boldeşti (PH) – Unirea Fierbinţi (IL) 3-0, Olimpia II Satu Mare (SM) – Luceafărul Bălan (SJ) 2-1, Inter Dorohoi (BT) – Bucovina II Pojorâta Ciocăneşti (SV) 0-0, ASU Politehnica Timişoara (TM) – Voinţa Lupac (CS) 5-1, Măgura Cisnădie (SB) – Flacăra Horezu (VL) 0-0, Victoria Traian (BR) – FC Panciu (VN) 1-1. Meciurile Potaissa Turda (CJ) – Luceafărul Oradea (BH), Sport Club II Bacău (BC) – Atletico Vaslui (VS) și FC Chitila (B) – CSM Oltenița (CL) nu s-au mai disputat, promovate în Liga a III-a fiind desemnate de către FRF formațiile Luceafărul Oradea, Atletico Vaslui și, respectiv, CSM Oltenita, ca urmare a problemelor financiare cu care s-au confruntat adversarele acestora de la baraj. (E.M.)