Unirea Mircești a ratat promovarea în Liga a III-a

unirea a ratatUnirea Mircești, campioana județului Iași la fotbal, a ratat urcarea în eșalonul superior al fotbalului românesc, după ce în manșa retur a barajului pentru promovarea în Liga a III-a, disputat sâmbătă, 27 iunie, în deplasare, a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat în compania câștigătoarea Ligii a IV-a din județul Neamț, formația Speranța Răucești. În prima manșă a barajului, care a avut loc în urmă cu o săptămână pe stadionul din Mircești, nemțenii s-au impus, la limită, cu 2-1, astfel încât, cu scorul general de 3-2, aceștia au promovat în eșalonul imediat superior. Meciul disputat pe stadionul comunal din Răucești, situat în imediata apropiere a cimitirului, a fost de un dramatism aparte, ieșenii fiind la un pas să întoarcă rezultatul și, implicit, să obțină promovarea. Unirea a ratat în minutul 37 un penalty, după care, în minutul 40, a rămas în zece oameni, după eliminarea de către arbitru a lui Geani Căpușă, pentru proteste. Două minute mai târziu, oaspeții reușesc să deschidă scorul și să spere la o calificare aproape imposibilă. Intrați la pauză cu avantaj pe tabela de marcaj, dar care nu le era însă sufient pentru a obține promovarea, având în vedere că, în meciul tur, cei de la Speranța câștigaseră cu scorul de 2-1, fotbaliștii de la Unirea s-au aruncat în atac, pentru înscrierea golului izbăvitor, încurajați de cei aproximativ 150 de suporteri veniți de la Mircești. Contrar cursului jocului, gazdele egalează, însă, în minutul 53, dintr-o lovitură liberă, excelent executată. Din acest moment, meciul devine de-a dreptul dramatic, cu oaspeții continuând să atace și cu gazdele apărându-se supraaglomerat. În minutul 70, cei de la Unirea Mircești mai primesc un cartonaș din partea arbitrului, după ce Paul Varga  văzut ”roșu”, din postura de rezervă, tot pentru proteste! Oaspeții pierd, astfel, șansa promovării, însă, cel puțin în meciul retur, ei au arătat că ar fi meritat acest lucru, după jocul prestat, însă neșansa, erorile arbitrilor și, nu în ultimul rând, imprecizia atacanților în fața porții adverse, au făcut ca ieșenii să nu reușescă atingerea acestui obiectiv. În celelalte partide disputate la sfârșitul săptămânii, pentru promovarea în Liga a III-a (manșa retur), s-au înregistrat următoarele rezultate (formațiile scrise cu majuscule au obținut promovarea): PROGRESUL PECICA (Arad) – Performanţa Ighiu (Alba) 5-0 (în tur 1-1), Unirea Bascov(Argeș) – FC Aninoasa (Dâmbovița) 1-2 (în tur 1-2), Viitorul Ungheni (Mureș) – AGROMEC HĂRMAN (Brașov) 4-6 (în tur 0-2), Avântul Valea Mărului (Galați) – OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT (Buzău) 0-6 (în tur 1-1), Granitul Babadag (Tulcea) – VIITORUL II CONSTANȚA (Constanța) 1-5 (în tur 0-2), CS Nemere (Covasna) – AFC ODORHEIU SECUIESC (Harghita) 0-6 (în tur 1-1), Gilortul Târgu Cărbunești (Gorj) – CNS CETATE DEVA (Hunedoara) 1-3 (în tur 2-8), Arsenal Malu (Giurgiu) – FC VOLUNTARI II (Ilfov) 0-3 (în ur 1-6), Voința Cetate (Bistrița Năsăud) – ACS FOTBAL COMUNA RECEA (Maramureș) 3-2 (în tur 1-3), Pandurii Cerneți (Mehendinți) – CS UNIVERSITATEA II CRAIOVA (Dolj) 0-8 (în tur 0-4), AS Milcov (Olt) – SPORTING TURNU MĂGURELE (Teleorman) 1-3 (în tur 0-2), Unirea Fierbinți (Ialomița) – PETROLISTL BOLDEȘTI (Prahova) 0-3 (în tur 0-3), LUCEAFĂRUL BĂLAN (Sălaj) – Olimpia II Satu Mare (Satu Mare) 5-2 (în tur1-2), Voința Lupac (Caraș-Severin) – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA 2-1 (în tur 1-5), Flacăra Horezu (Vâlcea) – MĂGURA CISNĂDIE 1-2 (în tur 0-0), CS PANCIU (Vrancea) – Victoria Traian (Brăila ) 6-3 (în tur 1-1). Meciurile LUCEAFĂRUL ORADEA (Bihor) – Potaissa Turda (Cluj), ATLETICO VASLUI (Vaslui) – Sport Club II Bacău (Bacău) și CSM OLTENIȚA (Călărași) – FC Chitila (București) nu s-au disputat, promovate în Liga a III-a fiind desemnate de către FRF formațiile scrise cu majuscule, ca urmare a problemelor financiare cu care s-au confruntat adversarele lor. (E.M.)