Steaua, la primul succes în amicale

primul succesMeciul cu Rubin Kazan a adus primul rezultat pozitiv pentru trupa roș-albastră în cantonamentul austriac și a conferit speranță tânărului tehnician Mirel Rădoi pentru o lună de foc ce stă să înceapă peste fix o săptămână cu meciul din Supercupa României. Cu un cvartet ofensiv aproape de formula standard, steliștii au început meciul în jumătatea adversă, dar s-au văzut conduși pe tabelă după un gol de kinogramă marcat cu un șut direct la vinclu trimis de la marginea careului mare deKaradeniz, mijlocașu celor de la Rubin. Cojocaru s-a recunoscut învins de o torpilă imparabilă și astfel steliștii s-au văzut conduși pentru a treia oară în tot atâtea meciuri disputate. Iancu este aproape de a egala în minutul 52 după o combinație cu Chipciu pe partea stângă, însă cel care marchează pentru roș-albaștri este Tudorie, la 10 minute distanță. Tânărul vârf de atac a speculat o pasă neglijentă trimisă înapoi pentru propriul portar de unul dintre fundașii de la Rubin și a șutat din prima pentru a-l învinge pe goalkeeper-ul advers. După o minge trimisă în transversală de Varela în minutul 73, Iancu aduce victoria în minutul 79 finalizând simplu din mijlocul careului o acțiune construită cu migală de Chipciu, Tudorie și Mihalcea, ultimului aparținându-i pasa decisivă. S-a încheiat Steaua – Rubin Kazan 2-1, următorul meci al campioanei urmînd a avea loc vineri, 3 iulie, de la ora 18:30 cu campioana din Azerbaidjan, FK Qarabag. Echipa de start a campioanei a fost: Cojocaru – Râpă, Varela, Toşca, Guilherme – Breeveld, Neagu – Popa, Stanciu, Chipciu – Ţucudean. Pe parcursul partidei au intrat în teren Niţă, Papp, Muniru, Luchin, Mihalcea, Iancu și Tudorie. (sursa: www.sportclasic.ro)