Monica Niculescu a spus adio turneului de la Wimbledon

niculescu adioJucătoarea Monica Niculescu s-a oprit, luni, în optimile de finală la Wimbledon, după ce a pierdut în trei seturi întâlnirea cu Timea Bacsinszky, din Elveția. A 15-a favorită la câștigarea turneului londonez s-a impus cu 1-6, 7-5, 6-2, la capătul unui meci început foarte bine de Niculescu. Jucătoarea noastră a câștigat primul set de o manieră entuziasmant de categorică și perspectiva unei calificări în sferturile de finală prindea tot mai mult contur. Bacsinszky a ridicat nivelul jocului în al doilea set și a pus-o pe Niculescu să alerge în permanență dupa egalare. Elvețianca a reușit două break-uri, dar de fiecare dată, Niculescu a răspuns imediat și a egalat, însă nu a mai avut ce face la al treilea break consecutiv al adversarei. Din rău în mai rău, Niculescu și-a pierdut primele două game-uri de serviciu din setul decisiv și s-a văzut repede condusă cu 3-0. A recuperat un break, dar doar pentru a-și pierde din nou serviciul și scorul s-a dus rapid la un 5-1 dezarmant. Un game la zero a păstrat-o pe Niculescu în meci, însă numai pentru a-i mai oferi o dată șansa lui Bacsinszky să închidă meciul la serviciu. Niculescu părăsește cu fruntea sus turneul de la Wimbledon și cu 127.000 de lire sterline în cont, însă impresia generală este că Bacsinszky era totuși o adversară care, cu ceva mai multă șansă, putea fi învinsă, pentru o calificare în sferturi.