Anastasia Vdovenko (Republica Moldova) a câștigat ”Trofeul Municipiului Iași” la tenis de câmp

s-a incheiat turneulAnastasia Vdovenko (Republica Moldova) – locul 668 în clasamentul WTA a câștigat ediția din acest an turneul internațional de tenis feminin, disputat timp de o săptămână la Arenele CFR din cartierul Alexandru cel Bun, dotat cu ”Trofeul Municipiului Iași”, după ce a învins-o sâmbătă, în finală, pe Simona Ionescu (România) – locul 559 WTA, în trei seturi, 6-1, 6-7, 6-3. Pentru acest succes, Anastasia Vdovenko a încasat un cec în valoare de 1.526 de dolari, în timp ce adversara ei din finală a plecat acasă cu un cec în valoare de 980 de dolari. Turneul internațional de tenis din acest an, de la Iași, desfășurat în perioada 4-11 iulie, în organizarea CS CFR Iași, Primăriei Municipiului Iași și Federației Române de Tenis, a reunit la start jucătoare din România, Ucraina, Republica Moldova, Austria, Italia, Serbia, Argentina, Bolivia şi SUA. Printre acestea s-au numărat ieșencele Alexandra Zmău (19 ani) și Andreea Prisăcariu (15 ani), Ioana Loredana Roșca – locul 522 WTA, Oana Georgeta Simion – locul 587 WTA, câștigătoarea de anul trecut a turneului și Irina Fetecău – locul 642 WTA, jucătoare de mare perspectivă, cu șanse reale de a progresa în perioada imediat următoare. Competiția desfășurată la Arenele CFR, cu premii totale în valaore de 10.000 de dolari, nu a fost lipsită de surprize, favorita numărul unu a turneului, ucraineanca Valeria Strakhova – locul 324 WTA părăsind întrecerea încă din primul tur, după ce a fost învinsă în două seturi (3-6, 4-6) de Daniela Farfan (Argentina) – locul 836 WTA, în timp ce favorita numărul 2, Ioana Loredana Roșca, a fost eliminată în turul al doilea, în trei seturi (6-7,6-4,3-6), de mult mai puțin cunoscuta Teodora Stângă. La turneul de dublu, favoritele s-au impus fără probleme, perechea Ioana Loredana Roșca/ Oana Georgeta Simion, favorită numărul unu la câștigarea trofeului, impunându-se în finala disputată vineri după amiază, în două seturi (6-3,7-5,) în fața surorilor Maryna și Nadiya Kolb (Ucraina), favorite numărul patru în turneu. La cele două festivităţi de premiere, desfășurate vineri după amiază și, respectiv, sâmbătă la prânz, din partea Primăriei Municipiului Iaşi, care a acordat premiile puse în joc, au fost prezenţi viceprimarul Daniel Mătăsaru şi inspectorul pe probleme de sport Ionel Popa. În perioada 8-15 august 2015, arenele CFR Iaşi vor găzdui turneul masculin din cadrul „Trofeului Municipiului Iaşi” la tenis de câmp, cu premii totale în valoare de 15.000 de dolari. (E.M.)