Patricia Țig, o nouă victorie în turneul de la Baku

tigCu o nouă victorie împotriva ucrainencei Olga Savchuk, locul 283 WTA, Patricia Țig avansează în sferturile de finală ale Baku Cup, turneu cu premii totale în valoare de 226.750 USD ce se desfășoară în Azerbaijan. Partida a fost complicată pentru compatrioata noastră clasată pe locul 154 WTA și se anunța a fi așa din prisma rezultatului anterior al adversarei sale care a eliminat-o în primul tur pe favorita 4 a competiției, japoneza Kurumi Nara, ocupantă a poziției 61 în ierarhia WTA. Meciul a durat 80 de minute și s-a încheiat cu scorul 7-5, 6-4, Patricia fiind mai consistentă exact în momentele esențiale ale celor două seturi, reușind break-uri decisive în ghemurile 11, respectiv 9. Este încă o victorie de moral pentru Patricia, care pe hard-ul de la Baku o va întâlni mâine pe Donna Vekic, tânăra jucătoare croată de 19 ani clasată pe locul 140 WTA care are deja un titlu WTA la activ.