Depășiți la toate capitolele: Pandurii Tg. Jiu – CSMS Iași 3-0 (2-0)

pandurii - iasi 3-0După un start surprinzător de promițător în noua ediție de campiont, CSMS Iași a revenit cu picioarele pe pământ, după ce a pierdut, categoric, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 0-3 (0-2), în fața formației Pandurii Târgu Jiu, într-un meci contând pentru etapa a IV-a a Ligii 1. Pe stadionul din Drobeta Turnu Severin, în prezența a doar o mie de spectatori, elevii lui Nicolo Napoli și-au arătat limitele, fiind învinși fără drept de apel de o formație pragmatică, care a speculat orice oportunitate de a înscrie. Primul gol al partidei a căzut în minutul 20, când după o centrare de pe partea dreaptă a lui Paul Anton, vârful gazdelor, Mihai Roman, a înscris simplu, cu capul, din careul mic, printre mâinile lui Grahovac. În minutul 37, Ionuț Voicu îl obstrucționează în careu pe același Mihai Roman (cel mai bun jucător de pe teren) și arbitrul Istvan Kovacs dictează penalty. Balonul expediat de golgheterul gazdelor, de la punctul cu var, este respins în față de Grahovac, după care ricoșează, cu șansă, la același Mihai Roman, care de această dată îl introduce fără nicio emoție în plasă. Un minut mai târziu, gorjenii erau să înscrie în propria poartă, după ce balonul expediat de Ungurușan, presat în careul mic de Ștefan Grigorie, a lovit bara din dreapta a lui Mingote. În repriza a doua, scenariul s-a repetat, cu oaspeții combinând haotic la mijlocul terenului și cu gazdele foarte periculoase pe contraatac. În aceste condiții, golul al treilea, reușit în minutul 55 de Ioan Hora, după o pasă excelentă de pe partea dreaptă a lui Mihai Roman, a venit absolut normal. În ciuda acestei înfrângeri usturătoare, după un meci în care nu a arătat nimic, CSMS Iași se află pe locul patru în clasament, cu șapte puncte, un loc total nemeritat, care demonstrează încă o dată cât de slab este nivelul actual al Ligii 1. În meciul de la Drobeta Turnu Severin au evoluat echipele: Pandurii Tg. Jiu – Mingote, Ungurușan, Vasco, Șandru, Moncilovic – Paul Anton (min. 64 Pițian), Mrzlak, Răduț, Nistor (min. 70 Ciucur) – Hora (min. 78 Nicoară), Mihai Roman; CSMS Iași – Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Viveiros (min. 80 Liviu Ganea), Mitic, Vasile Gheorghe (min. 59 Crețu), Bole – Ștefan Grigorie (min. 46 Piccioni), Golubovic. În etapa viitoare, CSMS Iași va evolua vineri, 7 august, de la ora 21.00, pe teren propriu (în direct pe Digi Sport 1) în compania formației CFR Cluj. (E.M.)