Dinamo, noul lider al Ligii 1

dinamo lideraDinamo București a urcat pe prima poziție a clasamentului Ligii 1, în urma victoriei înregistrate pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), în fața formației FC Voluntari, în ultimul meci al etapei a 6-a. Dinamo a deschis scorul în minutul 34, prin mijlocașul Steliano Filip, care a recuperat balonul la 20 m de poarta adversă, a pătruns în careu și a șutat în diagonală, învingându-l pe portarul Balauru. Gazdele și-au majorat avantajul în repriza secundă, în urma unei acțiuni în flancul stâng a camerunezului Fai, care i-a centrat perfect lui Cosmin Matei, iar acesta a înscris fără probleme din interiorul careului (min.56). Rezultatul final al întâlnirii din șoseaua Ștefan cel Mare a fost stabilit de Dorin Rotariu, care a marcat al treilea gol al alb-roșilor, la câteva minute după intrarea sa pe teren, în urma unei pase a lui Bogdan Gavrilă (min.63). Grație acestui succes, Dinamo a acumulat 12 puncte, cu unul mai mult decât Astra Giurgiu, ocupanta locului secund, care a câștigat miercuri derby-ul etapei cu Steaua București. FC Dinamo Bucureşti: Cerniauskas – Feussi, Marc, Mevlja, Fai – Vojnovici, Filip (Tîrcoveanu ’72) – Gavrilă (Palici ’75), Matei, Lazăr (Rotariu ’54) – Gnohere; FC Voluntari: Balauru – Zaharia (Maxim ’62), Achim, Novakovici, Pîrvulescu – Maftei, Novac – Voduţ (Pancu ’46), Todoran, Vîlceanu – Bălan (Iorga ’57).