Olimpia Cluj face legea în preliminariile Champions League la fotbal feminin

olimpia cluj oficialOlimpia Cluj a câștigat și cel de-al doilea meci din grupa 5 UEFA Women’s Champions League, împotriva campioanei Muntenegrului, WFC Ekonomist, cu scorul de 6-1 (4-0), informează site-ul oficial al grupării. În partida jucată la Sportni Park Beltinci (Slovenia) antrenorul Mirel Albon a trimis din nou două debutante în teren. Loredana Popa (16 ani) a debutat ca titulară în tricoul Olimpiei Cluj în Liga Campionilor și a descătușat echipa în minutul 39, marcând golul de 1-0. Cealaltă debutantă este Roxana Dinescu, care a intrat după pauză în locul Loredanei Popa, a fost un real pericol pentru poarta muntenegrencelor. Dacă în primul meci, 4-0 cu Parnu (Estonia), Corina Olar a marcat primul ei gol pentru Olimpia în Liga Campionilor, în al doilea meci a venit rândul Andreei Corduneanu să înscrie primul ei gol internațional în tricoul campioanei, în minutul 45+1. Până la pauză, clujencele și-au mai adăugat doua reușite pe tabelă, prin autogolul lui Nedici și golul Andreei Voicu, din minutul 45+3, intrând astfel la vestiare cu un binemeritat 4-0. Ușor relaxate după pauză, olimpicele au fost surprinse cu ”garda jos”, iar Ekonomist a marcat primul gol în această ediție de UEFA Women’s Champions League, reducând din diferență. La zece minute după primirea golului, antrenorul Albon Mirel a introdus în teren golgheterul Superligii ediției trecute, Alexandra Lunca. Ea marcat o dublă, stabilind scorul final de 6-1. Potrivit site-ului UEFA, Olimpia a avut în această partidă 31 de ocazii, din care 11 pe cardul porții și 8 blocate. În celălalt meci din grupă, Pomurje a câștigat cu 2-1 împotriva lui Parnu, marcând gol0urile victoriei în ultimele 8 minute, după ce au fost conduse până în minutul 84 de estone. Cel mai important meci din grupă va avea loc duminică, de la ora 18:00 (ora României), tot pe stadionul din Beltinci, partidă în care se va hotărâ câștigătoarea grupei și implicit calificata în ”șaisprezecimi”. Olimpia se pregătește de acest meci din postura de lider al grupei, având un golaveraj mai bun decât slovencele (10-1 față de 6-1) și cu avantajul calificării și în urma unui eventual rezultat de egalitate.