Două puncte pierdute: CSMS Iași – Dinamo București 0-0

doua puncteCSMS Iași a terminat la egalitate, scor 0-0, duminică seara, în Dealul Copoului, cu Dinamo București, într-un meci contând pentru etapa a VII-a, după ce, în minutul 89, Bojan Golubovic a ratat un penalty, ușor acordat de arbitrul Adrian Comănescu, în urma unei faze în care Andrei Marc l-a ținut discret de tricou, în careu, pe Mădălin Ciucă. Împotriva ”câinilor roșii”, elevii lui Nicolo Napoli au reușit cel mai bun joc de pe teren propriu din actualul sezon, dominând clar mijlocul terenului și creându-și numeroase ocazii de gol la poarta lui Cerniauskas. După un început mai slab de partidă, gazdele au pus stăpânire pe joc, în minutul 11, Golubovic trimițând cu capul puțin peste transeversală. Dinamoviștii ripostează și în minutul 31, Gnohere ratează, la rândul său, din careu, trimițând balonul cu capul mult peste transversală. În minutul 40, ”capul” lui Ștefan Grigore trece milimetric pe lângă poarta lui Cerniauskas. În partea a doua a jocului, gazdele continuă ofensiva la poarta dinamoviștilor și în minutul 69, același Ștefan Grigorie ratează incredibul, din poziție centrală, trimițând balonul peste poartă. După fluierul final al arbitrului, mai mulți spectatori i-au reproșat lui Golubovic ratatea penaltyului din minutul 89, motiv care l-a enervat la culme pe bosniac, acesta fiind ținut cu greu de președintele Florin Prunea să nu risposteze. La sfârșitul partidei, antrenorul Mircea Rednic a recunoscut, cu fair play, că Iașiul merita să câștige, fiind echipa mai bună în acest joc. Au evoluat echipele: CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Bosoi – Piccioni, Mitic, Enescu, Bole – Ștefan Grigorie, Golubovic: Dinamo București: Cerniauskas – Feussi (min. 46 Lazăr), Marc, Mevlja, Fai – Filip, Gavrilă (min. 59 Palic), Matei (min. 78 Târcoveanu), Rotariu, Șerban – Gnohere. În urma remizei reușite cu Dinamo, ieșenii au urcat pe locul 3 în clasamentul intermediar, având 11 puncte. În etapa viitoare, CSMS Iași va evolua duminică, 23 august, de la ora 21.00 (în direct pe Digi Sport 1, Dolce Sport și Look TV), în deplasare, în compania formației Astra Giurgiu, liderul la zi al Ligii 1. (E.M.)