Pandurii Tg. Jiu – Dinamo, capul de afiș al ”optimilor” Cupei Ligii

pandurii - dinamoEchipele Pandurii Târgu Jiu și Dinamo București se vor întâlni în optimile de finală ale Cupei Ligii Adeplast la fotbal, conform tragerii la sorți care a avut loc marți, la sediul LPF. Iată programul complet al meciurilor din prima fază a competiției:  FC Voluntari — Astra Giurgiu; Pandurii Târgu Jiu — Dinamo București; Concordia Chiajna — FC Botoșani; CSMS Iași — CFR Cluj; FC Viitorul — CS Universitatea Craiova; ACS Poli Timișoara — Petrolul Ploiești.  Echipele Steaua București și ASA Târgu Mureș, ocupantele primelor două locuri în ediția trecută a Ligii I, nu au participat la tragerea la sorți, fiind calificate direct în sferturile de finală. Pentru prima dată, la un asemenea eveniment, au fost invitați și suporteri din întreaga țară. Tragerea la sorți a fost făcută de copii veniți, alături de părinți, să își susțină grupările favorite, îmbrăcați în echipamentul specific fiecărui club. Meciurile se vor disputa în perioada 9-10 septembrie, în sistem eliminatoriu, pe terenurile primelor echipe. Dacă egalitatea persistă după 90 de minute vor urma două reprize de prelungiri de câte 15 minute. Dacă și după prelungiri, cele două formații vor fi la egalitate, departajarea se va face prin lovituri de la 11 m.  Înainte de tragerea la sorți, Gino Iorgulescu, președintele LPF, a precizat că după succesul competiției de anul trecut, acum se dorește o întrecere și mai importantă, pentru suporteri în special.