US Open: Andreea Mitu, eliminată din primul tur

andreea mitu 01Debutul jucătorilor români la US Open nu a fost unul fericit. Andreea Mitu, locul 75 WTA, nu a jucat decât un set de la egal la egal cu adversara sa din Cehia, Tereza Smitkova, cea care este clasată pe locul 100 al ierarhiei de simplu feminin. După 83 de minute de joc, tabela de marcaj a terenului 16 din complexul USTA Billie Jean King National Tennis Center din New York indica scorul 7-6 (4), 6-2 în favoarea cehoaicei, cea care o mai învinsese pe Andreea în luna mai la Nurnberg. Nevoită să vină din urmă în primul set, Mitu a reușit să rupă serviciul adversarei în ghemul 7, dar nu a consolidat break-ul și avantajul obținut a fost imediat anulat de Smitkova. Ajunse în tiebreak, cele două au mers cap la cap până la 3-3, apoi cehoaica a înclinat balanța în favoarea sa. În setul 2 serviciul devine o problemă pentru Andreea și Smitkova nu ratează oportunitățile ivite pentru a închide partida. Andreea iese, astfel, de pe tabloul de simplu cu 10 puncte de clasament și un cec de 39.500 USD, urmând a pierde cel puțin două locuri în clasamentul WTA.