De nerecunoscut: CS Universitatea Craiova – CSMS Iași 2-0 (1-0)

csu - iasiLa CSMS Iași criza continuă, după ce duminică seara, în etapa a X-a a Ligii 1, elevii lui Nicolo Napoli au pierdut din nou în campionat, cu scorul de 0-2 (0-1), în deplasare, în fața formației CS Universitatea Craiova. La primul meci fără Sorin Cârțu pe banca tehnică, oltenii au câștigat meciul cu Iașul mai clar decât o arată scorul, fiind superiori la aproape toate capitolele. Oaspeții nu au arîătat mai nimic, nici în apărare și nici la mijloc, dar mai ales în ofensivă, unde atât Golubovic, cât și Ștefan Grigorie sau Nuno Viveiros au făcut umbră pe teren. Ambele golurile ale gazdelor au venit în urma unor faxe fixe, capitol la care ieșenii sunt ultimii în clasament. Primul gol, înscris în minutul 7 de Andrei Ivan, a venit în urma unei centrări din corner, în timp ce golul care a consfințit victoria elevilor lui Emil Săndoi, înscris de Bawab în minutul 88, din lovitură liberă de la marginea careului, a fost o super-reușită ”marcă înregistrată” a atacantului iordanian. Singurul jucător de la CSMS care a încercat câte ceva în atac a fost Vasile Gheorghe, șuturile expediate de acesta în minutele 30 și 36 trecând puțin peste poartă sau fiind apărate de Bălgrădean. În urma rezultatului înregistrat la Craiova, fotbaliștii din Copou au coborât până pe locul 8 în clasament, în acest moment fiind mai aproape de play-out decât de play-off. În următoarea etapă, CSMS Iași va evolua sâmbătă, 19 septembrie, de la ora 16.00, pe teren propriu, în compania formației Viitorul Constanța. (E.M.)