Futsal: România – Ungaria 2-2, în manșa tur a barajului pentru calificarea la CE 2016

futsalReprezentativa de futsal a României a remizat cu Ungaria, la Buzău, în manșa tur a barajului pentru calificarea la Campionatul European din 2016, ce va fi găzduit de Serbia. După o primă repriză fără gol marcat, ”tricolorii” pregătiți de Zoltan Jakab au reușit să înscrie de două ori în primul minut al părții secunde, prin Al-Ioani și F. Matei. Avantajul nu a durat nici trei minute, Gal și Droth izbutind să egaleze și, în același timp, să stabilească scorul final al primei manșe a play-off-ului. Returul este programat pe 22 septembrie, de la ora locală 20:00 (21:00 ora României), la Debrecen. Lotul convocat de selecționerul Zoltán Jakab pentru dubla confruntare cu Ungaria este următorul: Vlad Iancu (Informatica Timișoara), Petrişor Tonița (Autobergamo Deva) – portari; Florin Ignat (Autobergamo Deva), Florin Matei (Informatica Timișoara), Cristian Matei (Autobergamo Deva), Emil Răducu (City’Us Târgu Mureș), Ion Al Ioani (Informatica Timișoara), Adrian Pânzaru (Autobergamo Deva), Robert Lupu (Informatica Timișoara), Szocs László (Futsal Klub Odorheiu Secuiesc), Dumitru Stoica (City’Us Târgu Mureș), Csoma Alpár (City’Us Târgu Mureș), Manya Szabolcs (Autobergamo Deva), Marian Şotârcă (Dunărea Călărași). Opt echipe sunt deja calificate la turneul final programat în perioada 2-13 februarie, în Serbia. Pe lângă țara gazdă, la EURO vor mai fi prezente Rusia, Spania, Italia, Ucraina, Slovenia, Croația, Portugalia. Acestor reprezentative li se vor alătura încă patru în urma jocurilor de baraj:. Rezultatele din tur: România – Ungaria 2-2, Cehia – Belarus 2-1, Azerbaijan – Slovacia 3-1, Bosnia-Herțegovina – Kazahstan (ora 21:00).