În grafic: RCM Galați – Politehnica-Unirea Iași 5-15 (5-7)

rcm - iasiRugbyștii ieșeni au obținut sâmbătă o nouă victorie în campionat, după ce au învins cu scorul de 15-5 (7-5), în deplasare, pe RCM Galați, una dintre revelațiile returului, în etapa a XVII-a (penultima) a Diviziei Naționale de Seniori (DNS). Oaspeții au deschis primii scorul, în minutul 25, în urma unui eseu și a unei lovitură de penalizare, reușite de Plai. Până la pauză, gazdele reușesc să reducă din diferență, în urma unui eseu, însă după reluare, elevii antrenorului Iulian Iftenie continua ofensiva în treimea adversă și în minutul 59, același Plai reușește un nou eseu. În minutul 72, Plai (cel mai bun jucător de pe teren) înscrie alte trei puncte din lovitură de pedeapsă și Politehnica-Unirea Iași obține o victorie pe deplin meritată, în fața unei echipe care i-a pus, totuși, destule probleme. În celelalte jocuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Stejarul Buzău – Rugby Club Bârlad 13-67, CSM Bucovina Suceava – CS Năvodari 22-32, CSU ”Aurel Vlaicu” Arad – Știința Petroșani 16-17, CSM Under 23 București – CSA Steaua Under 23 București 5-0, după retragerea oaspeților din campionat. În clasament: 1. CSM Under 23 București – 77 p, 2. CS Năvodari – 60 p, 3. Rugby Club Bârlad – 53 p, 4. Politehnica-Unirea Iași – 50 p, 5. RCM Galați – 36 p, 6. Știința Petroșani – 33 p, 7. CSA Steaua Under 23 București – 29 p, 8. CSM Bucovina Suveava – 22 p, 9. CSU ”Aurel Vlaicu” Arad – 13 p, 10. Stejarul Buzău – 13 p. Etapa viitoare (ultima din campionatul regulat) programează întâlnirile: Știința Petroșani – CSM Bucovina Suceava, CS Năvodari – RCM Galați, Politehnica-Unirea Iași – Stejarul Buzău, Rugby Club Bârlad – CSM Under 23 București și CSA Steaua Under 23 București – CSU ”Aurel Vlaicu” Arad. (E.M.)