Reveniți în lupta pentru promovare: Știința Miroslava – Atletico Vaslui 4-0 (2-0)

stiinta miroslava 05Știința Miroslava a urcat pe podiumul clasamentului Seriei I, după victoria obținută sâmbătă, în etapa a IV-a a Ligii a III-a, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), în compania formației Atletico Vaslui. Deși fără trei piese de bază în primul ”11” (Baciu, Tofan și Botezatu – răciți), fotbaliștii ieșeni au reușit în meciul de sâmbătă cel mai bun joc din acest debut de campionat, este adevărat, în fața unei formații nou promovate, pentru care impactul cu liga a III-a se pare că a fost deosebit de abrupt. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 12, în urma unei lovituri libere de la 25 de metri, executată excelent de Maxim. În minutul 45, Tudorache ridică scorul la 2-0, după o greșeală a portarului vasluian, care a respins în lateral șutul din careul de 16 metri, expediat de Pălăduță. În minutul 53, gazdele se distanțează la 3-0, după o greșeală a aceluiași goal-keeper al oaspeților, care respinge din nou greșit în careu, ocazie de care profită Ghiarasim. Scorul final este stabilit în minutul 62, de Strugariu, care reușește să trimită balonul în poartă, din careul aglomerat al oaspeților, în urma unei noi gafe a portarului vasluian. În urma acestui succes (al treilea consecutiv în ultimele patru etape), Știința Miroslava urcă până pe locul 3 în clasament, revenind cu șanse mari în lupta pentru promovare. În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Sepsi Sf. Gheorghe – Aerostar Bacău 1-0, Olimpia Rm. Sărat – FC Zagon 6-0, Bucovina Rădăuți – FC Panciu 1-1, Cetatea Tg. Neamț – Inter Dorohoi 2-1, Sporting Liești – Metalosport Galați 0-2, Petrotub Roman – CSM Pașcani 8-1. În clasament: 1. Sepsi Sf. Gheorghe – 12 p, 2. Olimpia Rm. Sărat – 10 p, 3. Știința Miroslava – 9 p, 4. Petrotub Roman – 7 p, 5. Sporting Liești – 7 p, 6. Metalosport Galați – 6 p, 7. Aerostar Bacău – 5 p, 8. Cetatea Tg. Neamț – 4 p, 9. CSM Pașcani – 4 p, 10. FC Zagon – 4 p, 11. Bucovina Rădăuți – 3 p, 12. Atletico Vaslui – 3 p, 13. FC Panciu – 2 p, 14. Inter Dorohoi – 1 p. Etapa viitoare, programată la sfârșitul săptămânii, programează meciurile: Sepsi Sf. Gheorghe – Bucovina Rădăuți, Aerostar Bacău – Știința Miroslava, Atletico Vaslui – Ceatea Tg. Neamț, Inter Dorohoi – Sporting Liești, Metalosport Galați – Petrotub Roman, CSM Pașcani – Olimpia Rm. Sărat, FC Zagon – FC Panciu. (E.M.)