Minaur Baia Mare, debut cu stângul în grupele Ligii Campionilor

minaur baia mareEchipa HCM Minaur Baia Mare a fost învinsă în deplasare de formația daneză Skjern Handbold, cu scorul de 32-28 (17-12), duminică, la „Skjern Bank Arena”, în Grupa D, la debutul său în Liga Campionilor la handbal masculin. Minaur nu a reușit să se ridice peste forma mai slabă din acest început de sezon și a pierdut firesc pe terenul unei echipe puternice, care în ediția trecută a cupelor europene a ocupat locul al treilea în Cupa EHF. În prima parte, meciul s-a desfășurat sub semnul echilibrului, gazdele conducând la maximum un gol. Skjern s-a desprins după minutul 13, când s-a consemnat ultima oară egalitatea, 6-6, pentru ca la pauză danezii să conducă la cinci goluri, 17-12. HCM Minaur s-a apropiat la două goluri, dar Skjern a rămas la cârma partidei și a câștigat în cele din urmă cu 32-28. Pe primul loc se află formația ucraineană Motor Zaporoje, cu 2 puncte, urmată de Skjern Handbold, 2 p, Elverum Handball Herrer (Norvegia), 2 p, Kadetten Schaffhausen (Elveția), 0 p, HCM Minaur Baia Mare, 0 p, Metalurg Skopje (Macedonia), 0 p. Minaur va juca următorul meci pe 27 septembrie, acasă, cu Motor Zaporoje.