Futsal: România a ratat calificarea la Campionatul European din 2016

futsalEchipa României de futsal a ratat calificarea la Campionatul European, după ce în meciul retur, disputat la Debrecen, a pierdut cu scorul de 3-4. În prima manşă, disputată la Buzău, scorul final a fost 2-2, după ce ”tricolorii” au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Al-Ioani și F. Matei. Golurile naţionalei maghiare fiind reuşite de Gal și Droth. Partida retur, de la Debrecen, a început cum nu se poate mai prost pentru naţionala pregătită de Zoltan Jakab, România fiind condusă cu 1-0 încă din minutul trei, golul maghiarilor fiind înscris de Harnisch. Replica jucătorilor români a venit în finalul primei reprize, Florin Matei a şutat imparabil şi a reuşit să stabilească egalitatea pe tabela de marcaj, în urma unui time out cerut de antrenorul echipei noastre. Startul reprizei secunde a fost unul excelent pentru naţionala României de fotbal în sală, iar Florin Matei a reuşit „dubla” dintr-o lovitură de pedeapsă corect acordată de brigada spaniolă, jucătorul maghiar fiind şi eliminat. Gazdele s-au trezit însă rapid la realitate şi au înscris în minutul 30 prin Hosszu, gol prin care s-a stabilit scorul de 2-2, rezultat identic cu cel din turul disputat săptămâna trecută.   Ultima mare şansă din timpul regulamentar i-a aparţinut tot lui Florin Matei, cel care a şutat la poarta ungurilor, însă Toth a deviat mingea în bara laterală. Scorul final în timpul regulamentar a fost 2-2, în timp ce scorul dublei manşe 4-4, fapt care a împins partida în prelungiri. Matei a reușit să puncteze în cel de-al doilea minut al reprizei suplimentare. La patru minute de la golul lui Matei, Droth trimite o torpilă spre poarta României la care Vlad Iancu nu poate interveni şi restabileşte egalitatea pe tabela de marcaj, 3-3. Atacurile disperate ale jucătorilor din Ungaria s-au concretizat în ultimele secunde ale jocului. Droth a reuşit „dubla” la ultima fază a partidei şi a trimis formaţia gazdă la Campionatul European. În urma victoriei cu România, naționala Ungariei a obținut biletele pentru Campionatul European din Serbia, care se va disputa în perioada 2-13 februarie 2016.