Breaking News

Tomis Constanța, debut cu stângul  în grupele Ligii Campionilor

volei masculin - tomisCVM Tomis Constanța a fost învinsă de formația belgiană Volley Asse-Lennik cu scorul de 3-2 (28-26, 23-25, 25-13, 21-25, 15-10), în Sporthal Arena din Deurne, la debutul său în Grupa G a Ligii Campionilor la volei masculin, informează agerpres.ro. Campioana României s-a recunoscut învinsă la capătul unui meci strâns, care a durat două ore și 15 minute. Tomis a făcut un prim set bun, dar vicecampioana Belgiei a revenit pe final și și l-a adjudecat cu 28-26. Apoi a fost rândul gazdelor să domine setul secund, dar formația constănțeană s-a impus pe final (23-25), egalând situația. Volley Asse-Lennik a câștigat fără probleme setul al treilea, cu 25-13, dar Tomis a găsit resursele pentru a egala (21-25 în setul patru) și a-și asigura un punct. Volley Asse-Lennik a fost mai bună în decisiv, câștigându-l cu 15-10. Bulgarii Metodi Ananiev (20 puncte) și Boian Iordanov (19) au fost cei mai buni jucători de la Tomis, în timp ce de la gazde s-au remarcat Robin Overbeeke (32 puncte) și Robbert Andringa (18 p). În celălalt meci al grupei, formația poloneză Asseco Resovia Rzeszow a dispus cu 3-0 de #Dragons Lugano (Elveția). Tomis va disputa următorul meci pe 17 noiembrie, acasă, cu Asseco Resovia Rzeszow.