Preliminariile CE (under 19): România – Insulele Feroe 2-0

fotbal romania under 19Naționala Under-19 a României a învins, joi, la Oradea, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa similară a Insulelor Feroe, în prima etapa a grupei a 11-a de calificare la Turneului de Elită al Campionatului European din 2016. Golurile „tricolorilor” au fost marcate de Alexandru Stoica (min 41) și Patrick Petre (min 82). Selecționerul Andrei Spier a folosit următoarea echipă: Tordai – Pham, Dudea, R. Popa, Panait – Chivari, Cojocaru – Stoica (Ene, 79), Cicâldău, Vîlceanu (P. Petre, 69) – Bota (D. Popa. 60). În primul meci al turneului contând pentru calificarea la Turul de Elită al EURO U19 din Germania, Elveția a învins Andorra cu 1-0, prin golul reușit de Alpsoy, în minutul 3. Andorra a ratat un penalty prin Nazzaro în minutul 26, iar elvețienii au evoluat în zece din minutul 70, după eliminarea lui Alessandrini, pentru cumul de cartonașe galbene. Etapa a doua programează, sâmbătă, următoarele meciuri: Insulele Feroe – Elveția (ora 11,00) și România – Andorra (ora 15,00).