”Tricolorii mici”, doar egal, în deplasare, cu Țara Galilor

doar egalSelecționata de tineret a României a obținut o remiză în fața Țării Galilor, scor 1-1 (1-1), marți seara, la Wrexham, în preliminariile Campionatului European de fotbal Under-21 din 2017, deși a jucat o repriză în zece oameni. Tricolorii au deschis scorul rapid, prin Ionuț Nedelcearu (2), dar galezii au restabilit egalitatea prin Thomas O’Sullivan (14). România a rămas în zece oameni, după ce portarul Brănescu a fost eliminat în finalul primei reprize (44). România a mai avut o ocazie mare de gol, prin Rotariu (24), dar portarul O’Brien a apărat. Dacă tricolorii au dominat prima repriză, galezii au controlat partea secundă și și-au creat două situații bune de gol, prin O’Sullivan (51), care a ratat ținta, și prin Burns (66), care a trimis în bară.

Acest egal al echipei antrenate de Cristian Dulca vine după un eșec la scor de forfait, 0-3 cu Danemarca, vineri, la Giurgiu. În alt meci jucat marți, Danemarca a dispus de Armenia cu 2-0. În clasament, pe primul loc se află Țara Galilor, cu 11 puncte (5 jocuri), urmată de Danemarca, 10 p (4 j), România, 10 p (6 j), Bulgaria, 9 p (5 j), Luxemburg, 1 p (4 j), Armenia, 1 p (6 j). Următorul meci al României se va juca pe 29 martie, acasă, cu Țara Galilor. Țara Galilor: Billy O’Brien – Liam Shephard, Thomas Lockyer, Joshua Yorwerth, Declan John – Ryan Hedges (Callum Saunders, 87), Joshua Sheehan, Lee Evans – Harry Wilson (Jake Charles, 46), Thomas O’Sullivan (Ellis Harrison, 71) – Wesley Burns. Selecționer: Geraint Williams; România: Laurențiu Brănescu – Robert Hodorogea, Deian Boldor, Dragoș Nedelcu (Andreas Calcan, 80), Cristian Manea – Ovidiu Popescu, Ionuț Nedelcearu, Răzvan Marin (Valentin Cojocaru, 45+1) – Adrian Constantin Păun, Dorin Rotariu – George Pușcaș (Mihai Voduț, 90+2). Selecționer: Cristian Dulca.