Obiectiv îndeplinit: CFR Cluj – CSMS Iași 0-0

cfr - csms 0-0Aflate în luptă directă pentru accederea în play-off, CFR Cluj și CSMS Iași au oferit un meci încrâncentat sâmbătă după amiază, în Gruia, în urma căruia cele două echipe își mențin, în continuare, intacte șansele ca la finalul sezonului regulat să ocupe unul din primele șase locuri în clasament. Pe o ploaie care nu a încetat pe tot parcursul paridei, CFR Cluj și CSMS Iași au încheiat la egalitate, scor 0-0, un meci în care ambele grupări au trecut pe lângă victorie. În prima repriză, oaspeții au fost mai insistenți și chiar au domniat o bună bucată de timp o formație gazdă surprinzător de apatică. În minutul 19, Bole trage puternic din afara careului, însă șutul mijlocașului ieșean este deviat în corner de portarul Marc. Vasile Gheorghe are și el o bună oportunitate de a înscrie în minutul 27, însă șutul acestuia trece pe lângă poarta gazdelor. Spre finalul primei reprize, ardelenii echilibrează jocul și în minutul 30, Gornelt nu nimerești de puțin ținta. Ciucă vede ușor în minutul 34 cartonașul galben, în urma unui fault obișnuit la mijlocul terenului, după care, în minutul 40, Țigănașu își înceracă și el șansa la poarta lui Marc. Muștruluiți serios la cabine de antrenorul Francisc Dican, clujenii intră mult mai deciși în teren în repriza a doua și pun încet-încet stăpânire pe joc. În minutul 52, gazdele puteau deschide scorul, după o gafă a portarului Grahovac, care a degajat într-un adversar o minge trimisă neglijent înapoi de Voicu, însă mingea respinsă din Cristian Lopez a ieșit în aut de poartă. În minutul 58, după un corner executat de Jakolis, Gornelt prelungește cu capul, însă Golubovic salvează golul, respingând balonul de pe linia porții. Un minut mai târziu, acelkași Jakolis (cel mai bun jucător de pe teren) trage în plasa laterală, din afara cereului mare al oaspeților. În minutul 75, Onduku, introdus de antrenorul Nicolo Napoli în ultimul sfert de oră al partidei, în locul lui Vasile Gheorghe, îl servește excelent pe Bole, însă acesta, în loc să șuteze direct la poartă, preferă pasa în spate. În minutul 96+ 6, gazdele au o ocazie imensă de a înscrie golul victoriei, după ce Negruț a reluat milimetric, pe lângă poartă, centrarea excelentă a lui Camora. Rezultatul final, de 0-0, este unul echitabil, ținând cont de modul în care cele două formații și-au împărțit perioadele de dominare, cu un plus, totuși, pentru gazde, care, per ansamblu, au avut mai multe ocazii clare de a înscrie decât trupa lui Napoli. Au evoluat echipele: CFR Cluj: Marc – Lopez, Larie, Mureșan, Camora – Gornelt, Petrucci, Jakolis (min. 81 Păun), Nascimento (min. 51 Negruț) – Nouvier (min. 67 Bruno), Cristian Lopez; CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Ciucă, Mitic, Bădic (min. 57 Enescu), Vasile Gheorghe (min. 75 Onduku), Bole (min. 90+4 Crețu) – Golubovic. În urma acestui rezultat, CSMS Iași a acumulat 23 de puncte, ocupând poziția a 8-a în clasament, după 18 etape. În etapa viitoare, CSMS Iași va întâlni duminică, 29 noiembrie, de la ora 18.00, pe teren propriu, formația FC Botoșani.