HCM Minaur Baia Mare, eliminată din Liga Campionilor

minaur baia mareHCM Minaur Baia Mare a fost învinsă în deplasare de formația elvețiană Kadetten Schaffhausen cu scorul de 24-23 (14-12), joi seara, în ultimul său meci din Grupa D a Ligii Campionilor. Minaur a început bine meciul din Țara Cantoanelor și a condus la limită în primele minute, iar ultima oară a avut avantaj la 5-4 (11). Kadetten a punctat apoi de două ori și a preluat frâiele jocului. Gazdele s-au desprins la 11-8 (23), au urmat trei goluri la rând ale băimărenilor (11-11, 27), dar Kadetten a înscris și ea trei goluri, pentru ca la pauză scorul să fie de 14-12. În partea secundă, Kadetten s-a menținut în avantaj, la o lungime-două de Minaur, până în minutul 43, când Sabou a egalat, 18-18. Elvețienii au marcat apoi trei goluri consecutive, 21-18 (51), iar apoi diferența s-a păstrat la unu-două goluri până la final, Kadetten învingând cu 24-23. Pentru Minaur au marcat Vladislav Ostroușko 6 goluri, Ivan Karacic 5, Alexandru Sabou 4, Tamas Ivancsik 3, Bogdan Mihai 2, Daniel Bera 2, Uros Vilovski 1. Indiferent rezultatele celorlalte două partide rămase de disputat, Minaur va încheia pe locul patru în Grupa D, cu 9 puncte, iar Kadetten pe 3, cu 11 puncte. Pe primul loc se află, cel puțin pentru moment, Motor Zaporoje, cu 14 puncte, urmată de Skjern Handbold, 13 p. Ultimele locuri sunt ocupate de Elverum Handball Herrer (5), cu 5 puncte, și de Metalurg Skopje (6), 4 puncte. Primele două clasate s-au calificat în play-off.