Bayern Munchen, la prima înfrângere a sezonului în Bundesliga

bayern munchen 02Andre Schubert, antrenorul Borussiei Monchengladbach, pare a fi kryptonita lui Pep Guardiola, super antrenorul lui Bayern Munchen. În sezonul trecut, trupa lui Schubert a fost singura echipă nu doar neînvinsă, dar care nici nu a încasat vreun gol în meciurile cu Bayern Munchen. În tur, cele două echipe au remizat, 0-0, iar în retur, chiar la Munchen, Monchengladbach s-a impus cu 2-0, scrie digisport.ro. În etapa a 15-a din Bundesliga, Borussia Monchengladbach i-a dat iar lovitura de grație lui Pep Guardiola. Formația lui Schubert s-a impus cu 3-1, administrându-i prima înfrângere trupei bavareze în acest sezon al campionatului german.  Wendt (54), Stindl (66) și Johnson (68) au dus scorul la 3-0, dar Ribery, intrat în ultimul sfert de oră, a redus din diferență în minutul 81. Francezul a marcat primul gol al sezonului la primul șut, în primul său meci din această ediție a Bundesligii. A fost meciul numărul 300 pentru Ribery la Bayern și al 104-lea său gol.