HCM Baia Mare, la primul succes în faza a doua a grupelor Champions League

hcm baia mare - femininHCM Baia Mare a debutat în faza a doua a grupelor principale ale EHF Champions League cu un meci pe teren propriu în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” în compania echipei franceze Fleury Loiret Handball. Campania de toamnă a echipei maramureșene nu a fost una mulțumitoare pentru pretențiile înfocaților săi suporteri, favoritele lor intrând în faza a doua fără niciun punct în clasament. Spre deosebire de vicecampioana României care se situa pe ultimul loc al grupei, franțuzoaicele au acumulat 4 puncte și au pornit noua campanie de pe locul al patrulea al grupei A. Partida a început anevoios pentru HCM Baia Mare, echipa oaspete desprinzându-se treptat pe tabelă până la 11:6 în minutul 17 al primei reprize. Diferența se datorează în mare măsură portăriței De Paula, care a făcut minuni în poarta oaspetelor. Odată cu intrarea Ionicăi Munteanu în locul Paulei Ungureanu, poarta băimărencelor devine mai sigură și cu reușitele lui Pineau (7 goluri în primele 30 de minute) și Do Nascimento distanța pe tabelă se reduce, însă la pauză tot franțuzoaicele intră în avantaj 15:13. Imediat după reluare oaspetele se duc la 3 goluri, dar elevele lui Aurelian Roşca luptă exemplar și egalează la 19 în minutul 39. Ele au preluat conducerea, dar nu au reușit să se desprindă la mai mult de două goluri. În minutul 51 franțuzoaicele egalează 24:24, dar Pineau și Abingh restabilesc diferența de două goluri, apoi Jezic le aduce pe maramureșence pentru prima dată în avantaj de 3 goluri. Paula Ungureanu are o intervenție de generic în minutul 27, apoi încă una cu un minut înainte de final, atunci când franțuzoaicele erau în inferioritate numerică și cu două goluri mai puțin pe tabelă. S-a încheiat HCM Baia Mare – Fleury Loiret Handball 31:28 (13:15), prima victorie pentru maramureșence în faza a doua a grupelor. Pentru învingătoare golurile au fost marcate de Pineau 10 din 12 aruncări, Do Nascimento 7 din 8 aruncări (2 de la 7 metri), Abbingh 5 din 10 aruncări (4 de la 7 metri), Geiger 5 din 9 aruncări, Ardean 2 din 6 aruncări, Jezic 2 din 5 aruncări. În celelalte partide ale grupei Rostov-Don – FTC-Rail Cargo Hungaria 23:21 și Larvik – Thüringer HC 28:19.