Se adună norii negri în Copou: CSMS Iași – CFR Cluj 0-2 (0-1)

CSMS Iași a debutat cu stângul în play-out, fiind învinsă sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 0-2 (0-1), de formația CFR Cluj. Pentru moldoveni a fost prima înfrângere după 11 meciuri în care elevii lui Nicolo Napoli au adunat numai victorii și rezultate de egalitate, lucru care le-a permis, la un moment dat, să cocheteze cu locurile de play-off și cu calificarea, în premieră, într-o cupă europeană. Ratarea, însă, a acestui obiectiv a avut repercusiuni serioase asupra moralului trupei moldovene, care în meciul disputat sâmbătă, în Dealul Copoului, nu s-a regăsit, fiind învinsă de o formație foarte bine așezată în teren. Partida a început cu oaspeții în prim plan, care au avut în minutul 7 patru ocazii clare a deschide scorul, în aceeași fază, însă portarul Caparco (înlocuitorul lui Grahovac în acest meci, care nu a avut drept de joc ca urmare a cumulului de cartonașe glabene) a respins de le linia porții șuturile expediate consecutiv de Juan Carlos și Dani Coelho, înainte ca Bud să trimită balonul în bara transersală! Ardelenii se mențin, în continuare, în atac, pe fondul unei apatii aproape totale a gazdelor, iar inevitabilul se produce în minutul 20, la o gafă a lui Mădălin Ciucă, care a degajat un balon direct în piciorul lui Cristi Bud, care a șutat formidabil de la 25 de metri, învingându-l pe Caparco. Muștruluiți serios la pauză de antrenorul Nicolo Napoli, ieșenii se avântă în atac încă din primul minut al reprizei secunde, însă incursiunile lor la poarta lui Traian Marc sunt sterile. În minutul 55, Lukacs Bole îl pune la încercare pe goal-keeper-ul oaspeților, însă acesta respinge, in extremis, balonul în corner. În minutul 69, arbitrul Găman îl elimină, mult prea ușor, pe Vitor Bruno, acordându-i cel de-al doilea cartonaș galben, pentru un fault banal comis la mijlocul terenului. Rămași în zece oameni, clujenii se retrag în apărare, renunțând la orice intenție ofensivă, lucru care le permite gazdelor să devină mult mai îndrăznețe în atac. Pe acest fond de dominare, mai ales teritorială, a ieșenilor, apar și câteva ocazii de gol la poarta lui Marc, însă șuturile lui Cristea, Bole sau Vasile Gheorghe nu-și găsesc ținta. În minutele de prelungire, la una dintre rarele incursiuni în atac ale oaspeților, aceștia reușesc să închidă tabela prin Dani Coelho, printr-o execuție de la marginea careului mare, după ce, în prealabi, Caparco reușise alte două noi parade incredibile la șuturile expediate de Jakolis. Iașiul pierde trei puncte importante pe teren propriu, iar nori negri în privința retrogradării încep să se adune în Copou. Au evoluat echipele: CSMS Iași: Caparco – Voicu, Mihalache, Ciucă, Țigănașu – Bole, Crețu, V. Gheorghe, N. Viveiros (min. 62 Onduku) – A. Cristea, Golubovic: CFR Cluj: Marc – Dani Coelho. A. Mureșan, L. Goian, Camora – Juan Ruiz (min. 75 Tânc), Petrucci, Gomelt, V. Bruno – Bud (Min. 67 C. Lopez), Al. Păun (min. 58 Jakolis). Tot în prima etapă din play-out s-au mai disputat până acum partidele FC Botoșani – Petrolul Ploiești 1-0 și CSU Craiova – FC Voluntari 3-0. Întâlnirea Concordia Chiajna – ACS Politehnica Timișoara se va disputa luni, 7 martie, de la ora 18.00. Clasamentul play-out după prima etapă arată astfel: 1. CSU Craiova – 19 p, 2. CSMS Iași – 19 p, 3. CFR Cluj – 17 p, 4. FC Botoșani – 16 p, 5. ACS Politehnica Timișoara – 13 p. 6. FC Voluntari – 12 p, 7. Concordia Chiajna – 9 p, 8. Petrolul Ploiești – 4 p. Etapa viitoare programează întâlnirile: Petrolul Ploiești – CSMS Iași (vineri, 11 martie, ora 20.30), FC Voluntari – FC Botoșani (sâmbătă, 12 martie, ora 18.00), ACS Politehnica Timișoara – CFR Cluj (duminică, 13 martie, ora 18.00) și Concordia Chiajna – CSU Craiova (luni, 14 martie, ora 18.00). (Edmond Macri)