Cu gândul la Europa League: CSMS Iași – CSU Craiova 3-0 (2-0)

CSMS Iași a revenit pe primul loc în clasamentul din play-out, după ce a învins, duminică după amiază, în Copou, cu scorul de 3-0 (2-0), pe CS Universitatea Craiova, prin golurile înscrise de Vasile Gheorghe (min. 2), Golubovic (min. 29) și Țigănașu (min. 78). În prezența a circa 10.000 de spectatori, care au luat cu asalt tribunele Stadionului ”Emil Alexandrescu”, gazdele au făcut unul dintre cele mai bune jocuri din acest campionat, câștigând fără rept de apel în fața unei formațiii de nerecunoscut. Gazdele au început foarte bine meciul, reușind să înscrie chiar la prima incursiune către poarta lui Straton, după ce Țigănașu (cel mai bun jucător de pe teren) a centrat excelent de pe flancul stâng în careu, de unde Vasile Gheorghe nu l-a iertat pe goal keeper-ul oltean. În minutul 29, elevii lui Nicolo Napoli se desprind pe tabela de marcaj, după ce Golubovic a înscris sec din careul mic, după o poziție suspectă de offside. Pe parcursul primei reprize, moldovenii au mai avut alte câteva bune oportuniți de a înscrie, însă șuturile expediate de Bole, Vasile Gheorghe și Andrei Cristea au ratat de puțin ținta. Singura ocazie a oaspeților în primele 45 de minute a aparținut lui Măzărache, care a șutut periculos din afara careului mare, însă Grahovac a fost la post. În partea secundă, la adăpostul celor două goluri, ieșenii au făcut pasul în spate, permițând oltenilor să fie ceva mai periculoși în preajma careului. În aceste condiții, Nuno Rocha a avut câteva oportunități de a reduce din handicap, însă șuturile expediate de acesta au fost respinse de Grahovac. Lovitura finală dată de ieșeni oltenilor a venit în minutul 78, în urma unei lovituri libere, excelent executate de Țigănașu, de la circa 25 de metri. CSMS Iași obține, astfel, prima victorie pe teren propriu din acest an și urcă pe primul loc în clasamentul play-out-ului, având în continuare șanse reale de a juca, în vară, în premieră, în preliminariile Europa League. Au evoluat echipele: CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă, Țigănașu – Llulaku (min. 72 N. Viveiros), V. Gheorghe, Mitic, Bole – A. Cristea (min. 62 Crețu), Golubovic (min. 83 Onduku); CS Universitatea Craiova: Straton – Popov (min. 76 Dumitraș), Acka, Iliev, Bancu – Madson, Zlatinski, Nuno Rocha – Ivan, Herghelegiu (min. 59 Băluță), Măzărache (min. 81 R. Petre). În celelalte partide din etapa a 5-a a play-out-ului s-au înregistrat rezultatele: Petrolul Ploiești – FC Voluntari 1-2 și CFR Cluj – Concordia Chiajna 2-0. Meciul FC Botoșani – ACS Politehnica Timișoara se va disputa luni, 4 aprilie, de la ora 18.00. Clasament: 1. CSMS Iași – 26 p, 2. CSU Craiova – 25 p, 3. FC Voluntari – 22 p, 4. CFR Cluj – 22 p, 5. FC Botoșani – 17 p, 6. Concordia Chiajna – 17 p, 7. ACS Politehnica Timișoara – 15 p, 8. Petrolul Ploiești – 8 p. Etapa viitoare programează meciurile: Concordia Chiajna – Petrolul Ploiești (vineri, 8 aprilie, ora 20.30), CSU Craiova – CFR Cluj (sâmbătă, 9 aprilie, ora 15.00), ACS Politehnica Timișoara – FC Voluntari (duminică, 10 aprilie, ora 17.30) și FC Botoșani – CSMS Iași (luni, 11 aprilie, ora 18.00). (Edmond Macri)