BARCELONA, SPAIN - AUGUST 28: Neymar (C) of FC Barcelona duels for the ball with Mario Suarez (R) and Gabi Fernandez of Atletico de Madrid during the Spanish Super Cup second leg match between FC Barcelona and Atletico de Madrid at Nou Camp on August 28, 2013 in Barcelona, Spain. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Rezultate înregistrate marți seara în Liga Campionilor

FC Barcelona a câştigat, marţi seară, meciul de pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 2-1, în meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Au marcat: Suarez 63′, Suarez 74′ / F. Torres 25′. Fernando Torres a fost eliminat în minutul 35, după ce a primit două cartonaşe galbene. Barcelona a avut 69% din posesia mingii. Catalanii au dominat categoric şi în privinţa ocaziilor de gol (19-7) şi al şuturilor pe poartă (5-2). Echipe de start: Barcelona: Ter Stegen – Alves, Pique, Mascherano, Alba – Rakitic (Rafinha 64′), Busquets (S. Roberto 80′), Iniesta (A. Turan 83′) – Messi, Suarez, Neymar; Atletico: Oblak – Juanfran, Lucas Hernandez, Godin, Filipe Luis – Koke, Gabi, Saul (A. Correa 90′), Carrasco (A. Fernandez 53′), – Griezmann (T. Partey 76′), Torres. Returul va avea loc pe 13 aprilie, pe arena „Vicente Calderon” din Madrid. În celălalt  meci din sferturi, disputat marți seara, Bayern Munchen a câştigat pe teren propriu cu formaţia portugheză Benfica Lisabona, scor 1-0, prin golul marcat de chilianul Vidal, în minutul 2. Bayern a avut 64% posesia mingii. Bavarezii au dominat categoric şi în privinţa ocaziilor de gol (15-10) şi al şuturilor pe poartă (5-2). Echipe de start: Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Kimmich (Martinez 60′), Alaba, Bernat – Vidal – Douglas Costa (Coman 70′), Muller (Gotze 85′), Thiago Alcantara, Ribery – Lewandowski; Benfica: Ederson – Andre Almeida, Lindelof, Jardel, Eliseu – Pizzi (Samaris 90+1′), Fejsa, Renato Sanches, Gaitan – Jonas (Salvio 83′), Mitroglou (Raul Jimenez 70′). Returul va avea loc pe 13 aprilie, pe arena „Da Luz” din Lisabona.