Real Madrid și Manchester City, primele semifinaliste ale Ligii Campionilor

Real Madrid s-a calificat spectaculos în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, după ce a învins formația germană VfL Wolfsburg cu scorul de 3-0 (2-0), prin hat-trick-ul lui Cristiano Ronaldo, pe ”Santiago Bernabeu”, în manșa secundă a sferturilor de finală. Real Madrid a reușit o remarcabilă ”remontada” după catastrofa din tur (0-2) și s-a calificat pentru a șasea oară consecutiv în penultimul act al competiției. Eroul serii a fost Cristiano Ronaldo, care a reușit o triplă de senzație (16, 17, 77). Wolfsburg s-a aruncat în atac în căutarea golului izbăvitor, iar Real a fost aproape de a profita de apărarea rarefiată a oaspeților, însă Benaglio a făcut minuni la mingile trimise de Benzema (81), Jesé (86) și Bale (90). Manchester City s-a calificat, la rândul său, în premieră, în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, pe teren propriu, în urma victoriei cu scorul de 1-0 (0-0) în fața formației Paris Saint-Germain, în manșa secundă a sferturilor. Belgianul Kevin De Bruyne (76) a marcat golul victoriei și al calificării, după 2-2 în tur, dar ”cetățenii” au ratat și un penalty, prin Aguero (30). În primul meci, PSG irosise o lovitură de pedeapsă, prin Ibrahimovic. Golul lui De Bruyne a fost de fapt singurul șut pe poartă expediat de formația engleză. Campioana Franței, care a dominat teritorial partida de la Manchester, părăsește competiția pentru al patrulea sezon consecutiv în sferturile de finală.