Europa League: Liverpool, calificare de senzație împotriva Borussiei Dortmund

Nebunie e un cuvânt firav pentru a descrie ceea ce s-a întâmplat joi seară pe Anfield. Liverpool-Borussia Dortmund a depășit din toate punctele de vedere orice meci de Liga Campionilor din acest sezon. Ocaziile au curs pe bandă rulantă, iar desfășurarea scorului le-a adus aminte fanilor lui Liverpool de revenirea de la Istanbul, din Liga Campionilor, când Liverpool a egalat la 3, după ce a fost condusă cu 3-0 de AC Milan. Începutul de meci le-a aparținut oaspeților, care au lăsat impresia că vor declanșa blitzkriegul, după golurile lui Mkhitaryan și Aubameyang, din primele 10 minute. Numai că fotbaliștii lui Klopp s-au trezit treptat, au pus stăpânire pe mijlocul terenului, dar nu au înscris până la pauză. În minutul 48, belgianul Origi 48 a redus din diferență. Nemții au înscris din nou în minutul 57 prin Reus. Lucrurile păreau clare, însă ultima jumătate de oră a fost demnă de un scenariu de Hollywood. Liverpool s-a agățat de orice fază, a crezut în șansa ei și a egalat la 3 în minutul 78, după golurile lui Coutinho și Sakho. Și totuși 3-3 era în avantajul Borussiei (după 1-1 în tur).  Cu adrenalina la cele mai înalte cote și sub privirile turbate ale lui Klopp, Liverpool a împins și mai mult jocul. În prelungirile meciului, Liverpool a înscris golul de 4-3 și a declanșat nebunia și un YNWA emoționant. Golul lui Lovren a răpus siguranța germană și a trimis în istorie un meci de povestit nepoților. „Fotbalul e un joc frumos”, a spus Klopp după meci. Liverpool: Mignolet – Clyne, Lovren, Sakho, Moreno – Milner, Can – Lallana, Firmino, Coutinho – Origi; Dortmund: Weidentfeller – Piszczek, Papastathopoulos, Hummels, Schmelzer – Castro, Weigl – Mkhitaryan, Kagawa, Reus – Aubameyang. În celelalte partide din manșa a doua a ”sferturilor” Europa League, disputate joi, s-au înregistrat rezultatele: Șahtior Donețk – Sporting Brada 4-0 (în tur 2-1), Sparta Praga – Villareal 2-4 (în tur 2-1) și FC Sevilla – Athletic Bilbao 1-2, 5-4 la penaltyuri (în tur 2-1). În semifinale s-au calificat FC Liverpool, Șahtior Donețk, Villareal și FC Sevilla. Tragerea la sorți a meciurilor din semifinale va avea loc vineri, la prânz, la sediul UEFA de la Nyon.