Andy Murray a câștigat turneul de la Roma

Tenismenul britanic Andy Murray (locul 3 în clasamentul mondial) a câştigat, duminică seară, meciul cu sportivul sârb Novak Djokovic (poziţia 1 ATP), scor 6-3, 6-3, în finala turneului ATP Masters 1000 de la Roma, disputat pe zgură şi dotat cu premii totale în valoare de 4.300.755 euro. Partida a durat o oră şi 35 de minute. Pe durata meciului, Murray a servit 4 aşi şi a comis o dublă greşeală. Procentajul primului serviciu a fost 64%, iar britanicul a concretizat 82% dintre punctele jucate cu primul serviciu şi 48% cu serviciul 2. Andy nu şi-a pierdut niciodată serviciul şi a reuşit 3 break-uri, din 6 oportunităţi. Djokovic pierduse doar unul din ultimele 13 întâlniri directe cu Murray, dar britanicul a etalat un joc foarte bun şi a profitat de oboseala acumulată de către sârb în semifinala de sâmbătă seară, care a durat trei ore. Bilanţul întâlnirilor directe devine 23-10 în favoarea lui Djokovic. Djokovic rămâne cu patru titluri la Roma, în timp ce Murray câştigă pentru prima dată turneul de Masters Series din Italia. Totodată, este al treilea titlu pe zgură pentru britanic în ultimele două sezoane, iar Andy este cotat printre favoriţii la câştigarea turneului de Mare Şlem al Franţei, Roland Garros, care începe într-o săptămână.