CFR Cluj a câștigat Cupa României

CFR Cluj a câștigat ediția a 78-a a Cupei României la fotbal, marți seara, pe Arena Națională din Capitală, după ce a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare. După 90 și apoi după 120 de minute scorul a fost egal, 2-2. CFR și-a trecut în palmares al patrulea său trofeu al Cupei României, după o finală în care a arătat mai mult pragmatism decât Dinamo. Într-o finală dedicată fotbalistului dinamovist Ekeng, decedat pe 6 mai, Dinamo a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Eddy Harlem Gnohere (23 — penalty), Erik Bicfalvi (35), dar CFR a revenit după pauză și a punctat prin Juan Carlos Real Ruiz (47) și Cristian Lopez (89), trimițând in extremis meciul în prelungiri. La loviturile de departajare, Dorin Rotariu a ratat de la Dinamo, iar Juan Carlos Real Ruiz a marcat golul victoriei. La loviturile de departajare, pentru Dinamo au transformat Bicfalvi, Gnohere, Anton și Lazăr, iar pentru CFR au înscris Cristian Lopez, Tiago Lopes, Leo Beleck, Petrucci și Juan Carlos Real Ruiz. Singurul care a ratat a fost Dorin Rotariu, șutul său fiind apărat de Alexandru Marc, fost portar al lui Dinamo. Dinamo rămâne cu 13 Cupei ale României în palmares (10 finale pierdute): 1964, 1968, 1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2012. CFR Cluj are patru trofee, în 2008, 2009, 2010 și 2016 (au pierdut o finală).